Od ponedeljka po vsej Sloveniji razglašena velika požarna ogroženost

Uprava za zaščito in reševanje je po vsej državi razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja.

Uprava RS za zaščito in reševanje razglaša požarno ogroženost naravnega okolja . Foto: arhiv GZS
Tako je med drugim prepovedano kuriti in požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih. V času razglašene velike požarne ogroženosti bosta policija in pristojni inšpektorat izvajala tudi poostren nadzor.

Desetdnevno obdobje suhega in za ta letni čas nadpovprečno toplega vremena je že ustvarilo pogoje za povečano možnost nastanka požarov v naravnem okolju na območju celotne države. Obenem je napočil čas intenzivnejšega odstranjevanja suhih ostankov kmetijskih rastlin in drugega rastlinja z vrtov, njiv, travnikov in gozdov, pogosto s kurjenjem in požiganjem. Število požarov v naravnem okolju se je zaradi tega v zadnjih dneh povečalo.

Nadpovprečno toplo vreme je že ustvarilo pogoje za povečano možnost nastanka požarov v naravnem okolju. Foto: arhiv GZS

Ker se bo zaradi napovedi daljšega obdobja suhega in toplega vremena možnost nastanka požarov v naravnem okolju povsod še povečevala, Uprava RS za zaščito in reševanje razglaša veliko požarno ogroženost naravnega okolja, ki od 23. februarja dalje velja na Primorskem, od 25. februarja 2019 dalje pa na območju celotne države.

V času razglašene velike požarne ogroženosti je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar, ter izvajati ognjemete.

Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja izvajala poostren nadzor.

Vir: URSZR, foto: arhiv GZS