Kot poroča Net TV, so se v zadnjem tednu v Mariboru, Ptuju in Slovenski Bistrici zgodile nove žrtve spletnih goljufij, v katerih so občani skupaj izgubili skoraj 20.000 evrov. Goljufi so z uporabo lažnih obljub o kreditih in zaslužkih iz kriptovalut izkoristili naivnost in zaupanje posameznikov, ki so jim posredovali osebne podatke ter dovolili oddaljen dostop do svojih naprav.
Primeri so po podatkih Policijske postaje Ptuj in drugih enot zelo podobni – goljufi so žrtve prepričali, naj preko mobilnih naprav namestijo aplikacije za oddaljen dostop, kar jim je omogočilo popoln nadzor nad telefoni in posledično dostop do bančnih računov. V enem primeru na Ptuju je ženska izgubila 2.500 evrov zaradi obljube o ugodnem kreditu, v Mariboru pa je bil moški oškodovan za 7.600 evrov po tem, ko je nasedel prevari s kriptovalutami.
Kaotično stanje in odsotnost sistemske zaščite
Takšni primeri vse bolj razkrivajo neučinkovitost aktualne vlade Roberta Goloba, ki očitno ni sposobna zagotoviti niti osnovne kibernetske varnosti. Kljub alarmantnemu porastu spletnega kriminala v zadnjih letih je vlada do danes storila premalo, da bi okrepila preventivne kampanje, izboljšala zakonodajo ali poskrbela za večje sodelovanje med policijo, finančnimi institucijami in telekomunikacijskimi operaterji.
Vladajoča koalicija se sicer rada postavlja z digitalizacijo, a v praksi vidimo digitalno anarhijo – državljani so vsakodnevno izpostavljeni nevarnostim, ki jih pravna in informacijska infrastruktura te vlade ne zna ali noče nasloviti. Medtem ko se aktualna oblast ukvarja s kadrovskimi čistkami in lastnimi privilegiji, so prebivalci prepuščeni sami sebi.
Kje je odgovor pristojnih?
Tudi tokrat je policija opozorila na nevarnost oddaljenega dostopa in deljenja občutljivih informacij, a opozorila brez konkretnih ukrepov niso dovolj. Kje so kampanje v šolah, medijih in javni upravi? Kje so mehanizmi, ki bi bankam omogočili takojšnje zamrznitve sumljivih transakcij? In kje so jasni protokoli, ki bi žrtvam omogočili lažje vračilo sredstev?
Spomnimo, da je pod vladavino Slovenske demokratske stranke (SDS) bila varnost – tudi kibernetska – jasno definirana nacionalna prioriteta. SDS je vlagala v digitalno infrastrukturo, strokovne kadre in ozaveščanje državljanov. Sedanja vlada pa zanemarja osnovne funkcije države in s tem spodbuja razraščanje kriminala.
Prevarani, osamljeni, brez pomoči
Najbolj skrb vzbujajoče je, da žrtve niso več le starejši, kar je bil včasih tipičen vzorec. Tokrat je bila, kot poroča Net TV, ena izmed oškodovank srednjih let. Goljufi svoje metode ves čas posodabljajo, medtem ko pristojni organi delujejo z zastarelimi orodji, brez resnične koordinacije ali strateškega pristopa.
Primeri spletnih goljufij na Štajerskem so simptom širše težave – državne neučinkovitosti in pomanjkanja zaščite za običajne ljudi. Vlada Roberta Goloba znova dokazuje, da ne razume sodobnih izzivov in ne zna zaščititi svojih državljanov. Čas je, da odgovornost za varnost – tudi digitalno – znova prevzamejo resni ljudje, ki so to v preteklosti že dokazali. Slovenija potrebuje izkušenost, odločnost in sistemskost – potrebuje SDS.