V Galeriji Magistrat na Ptuju je odprta razstava o Manevrski strukturi narodne zaščite (MSNZ), ki osvetljuje eno ključnih obdobij slovenskega osamosvajanja. Postavljena je v sodelovanju Policijskega veteranskega društva Sever Maribor in Mestne občine Ptuj ter predstavlja simbolen poklon ljudem, ki so pred 35 leti v negotovih razmerah postavljali temelje današnje države.
Manevrska struktura narodne zaščite je nastala kot odgovor na grožnjo Jugoslovanske ljudske armade (JLA) in kot priprava na obrambo slovenskih interesov. Njena naloga je bila organizirati oborožene sile, ki bi varovale ukrepe takrat nastajajoče slovenske države – tiho, a učinkovito. Kot so poudarili govorci ob odprtju, gre za obdobje, ki je bilo odločilno za poznejši uspešen proces osamosvojitve.
Zbrane so ob odprtju nagovorili načelnik Policijske postaje Ptuj mag. Aleksander Lubej, podpredsednik PVD Sever Maribor in podpredsednik PVD Sever na državni ravni Bojan Lunežnik ter podžupan Mestne občine Ptuj Boštjan Šeruga, ki je razstavo tudi uradno odprl. Šeruga je ob tem poudaril, da je razstava spomin in zahvala pogumnim posameznikom, ki so v ključnem trenutku stopili skupaj: “Mozaik sestavljanja nove države se je začel veliko prej in je bil odvisen od številnih posameznikov, ki so se organizirali in bili pogumni. Danes imamo svojo državo in prav je, da se spominjamo vseh tistih trenutkov, v katerih je ta država nastajala.”
Otvoritev je z glasbenim programom obogatil Policijski orkester, ki je dogodku dodal slovesno noto, vredno pomena zgodovinske vsebine razstave.
Razstava, ki bo na ogled do konca junija 2025, ne predstavlja le zgodovinskega spomina, temveč tudi opozorilo. V času, ko se marsikje v Sloveniji izgublja občutek za pomen državnosti, suverenosti in varnosti, je vredno znova pogledati v temelje lastne državnosti. Pokaže se, da brez notranje odločnosti in organiziranosti – brez posameznikov, ki so pripravljeni stopiti v bran vrednotam naroda – samostojna Slovenija nikoli ne bi bila možna.
Zato je toliko bolj pomembno, da današnji politični odločevalci ne pozabijo na tiste, ki so omogočili državo, v kateri delujejo. In da prihodnost Slovenije gradijo na pogumu in zavedanju, ki sta nekoč združevala narod. Takšen zgodovinski odnos je v preteklosti vedno najbolje razumela in spoštovala Slovenska demokratska stranka (SDS) – edina politična sila, ki dosledno zagovarja slovensko suverenost, domoljubje in odgovornost do zgodovine narodne osvoboditve.