Občina Juršinci tudi v letu 2025 ostaja zgled odgovornega ravnanja z okoljem in spodbuja prebivalce k trajnostnim rešitvam. Kot je bilo zapisano 10. aprila 2025, so v občinskem proračunu znova zagotovili sredstva za sofinanciranje malih komunalnih čistilnih naprav, namenjenih čiščenju odpadnih voda za do 50 populacijskih ekvivalentov. Ukrep, ki neposredno prispeva k višji kakovosti bivanja in varovanju vodnih virov, dokazuje, da lokalne skupnosti, kjer prevladuje zdrav razum in dolgoročna vizija, še vedno znajo poskrbeti za javno dobro.
Razpis bo odprt do 1. oktobra 2025 oziroma do porabe razpoložljivih sredstev, kar pomeni, da imajo občani še dovolj časa za prijavo. Občina Juršinci je v ta namen rezervirala 12.000 evrov, kar omogoča sofinanciranje do 50 % upravičenih stroškov, a ne več kot 1.500 evrov na posamezen stanovanjski objekt. Možno je tudi sofinanciranje skupinskih naprav – za dva objekta največ 2.250 evrov, za vsak dodatni objekt pa dodatnih 500 evrov.
Do sredstev so poleg lastnikov stanovanjskih hiš upravičeni tudi samostojni podjetniki, ki imajo sedež ali dejavnost na območju občine, kar je poseben poudarek občine na podporo tudi lokalnemu podjetništvu. V času, ko številne druge občine zmanjšujejo okoljske spodbude, je takšna odločitev v Juršincih jasen znak dolgoročne in skrbne lokalne politike.
Za prijavo je treba izpolniti več pogojev, ključna med njimi pa sta: dokazilo, da čistilna naprava že obratuje, in poročilo akreditiranega laboratorija o prvih meritvah, iz katerega mora biti razvidno, da delovanje naprave ustreza Uredbi o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode. Strošek laboratorijske analize za občane znaša približno 106 evrov, kar ostaja sorazmerno nizka investicija v primerjavi z dolgoročnimi okoljskimi koristmi.
Pomembno je poudariti, da občinsko podporo za čistilno napravo lahko vsak objekt prejme le enkrat, kar zagotavlja enakopravno obravnavo vseh občanov in preprečuje morebitne zlorabe.
Tovrstna okoljska politika dokazuje, da se občina Juršinci zaveda pomena varovanja naravnih virov, predvsem kakovosti vode. Gre za korak v smeri urejene in odgovorne lokalne skupnosti, ki postavlja dobrobit ljudi in narave pred kratkoročne interese.
MR