Pokojninski sistem v rokah privilegirancev: SDS zahteva referendum

Voting box and election image

V času, ko se številni upokojenci soočajo z revščino, vlada Roberta Goloba predlaga zakon, ki peščici privilegiranih posameznikov omogoča izjemno visoke dodatke k pokojninam. Kot opozarja poslanka SDS mag. Karmen Furman, gre za ukrep, ki ne le ruši pravičnost pokojninskega sistema, temveč tudi razdvaja slovensko družbo na “prvorazredne” in “drugorazredne” državljane.

 

Revščina za večino, privilegiji za peščico

Po podatkih, ki jih je predstavila Karmen Furman, kar 58 % upokojencev prejema pokojnino, nižjo od praga tveganja revščine, med njimi pa jih skoraj 52.000 preživi z manj kot 500 evri na mesec. V takšnem okolju vlada sprejema zakon, ki določenim posameznikom, predvsem kulturnikom z izjemnimi dosežki, omogoča dodatke v višini do 1.500 evrov mesečno. Ti dodatki, skupaj z osnovno pokojnino, lahko presegajo celo 3.000 evrov na mesec – znesek, o katerem večina slovenskih upokojencev lahko le sanja.

Hkrati je vlada pred dnevi sprejela odločitev, da bo letni dodatek za večino upokojencev višji za le 5 evrov. “Toliko o socialni in solidarni vladi Roberta Goloba,” je bila kritična Furmanova. Takšno razdeljevanje denarja pomeni jasen odmik od načela, da so pokojnine odraz vplačanih prispevkov, saj bodo dodatki financirani iz davkoplačevalskih sredstev, torej na račun tistih, ki so pošteno plačevali v pokojninsko blagajno.

Pomanjkanje transparentnosti in mednarodne primerjave

Predlog zakona je po mnenju poslanke SDS tudi netransparenten. Ministrstvo za kulturo kljub obljubam ni objavilo seznama prejemnikov, prav tako ni jasno, na podlagi katerih kriterijev bodo dodatki dodeljeni. Poleg tega vlada ni uspela navesti nobene države EU, ki bi imela podoben sistem dodeljevanja pokojninskih dodatkov. To kaže na nepremišljenost zakonskega predloga, ki ima očitno edini cilj – nagraditi določene posameznike, ki so blizu trenutni oblasti.

Razdeljevanje brez širše podpore

Čeprav ministrica za kulturo Asta Vrečko trdi, da gre za “redke izjeme,” je zakon že povzročil razdor tudi med kulturniki. Kot so opozorili v javni razpravi, zakon ne sledi načelu enake obravnave in diskriminira mnoge, ki so prav tako pomembno prispevali k razvoju slovenske kulture, a zaradi nejasnih kriterijev ne bodo deležni dodatkov.

SDS zahteva posvetovalni referendum

Zaradi očitne nepravičnosti in škodljivosti zakona je Slovenska demokratska stranka predlagala izvedbo posvetovalnega referenduma. “Naj državljani odločijo, ali se strinjajo z zakonom, ki privilegira peščico na račun večine,” je poudarila Karmen Furman. Referendum bi bil priložnost, da državljani izrazijo svoje mnenje o tem, ali želijo podpirati sistem, ki razdira pokojninsko blagajno in deli družbo.

Rušenje temeljev pokojninskega sistema

Vladajoča koalicija pod vodstvom Roberta Goloba očitno zanemarja dejanske izzive pokojninskega sistema, kot so staranje prebivalstva in potreba po dolgoročni vzdržnosti. Namesto da bi uvajala reforme, ki bi izboljšale stanje vseh upokojencev, predlaga zakon, ki koristi le peščici. To je še en primer nesposobnosti trenutne vlade, ki ne razume potreb in stisk večine državljanov.

SDS ostaja edina politična sila, ki se bori za pravičnost in dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema. Referendum je ključni korak k zaščiti pravic upokojencev in preprečevanju, da bi Slovenija postala država privilegijev za peščico.

MR