O vsebini letošnjega festivala Veni vidi vino mlado

Na Ptuju so včeraj predstavili letošnji festival Veni vidi vino mlado, ki bo v soboto 18. januarja  že šestič predstavil najboljša mlada vina vinogradov Slovenskih goric in Haloz. Prizorišče festivala bo ponovno v Romanskem palaciju Ptujskega gradu.

Foto: Ars Poetoviensis
V Slavnostni dvorani Ptujskega gradu so včeraj na novinarski konferenci vsebino letošnjega festivala Veni vidi vino mlado 2020 predstavili Simon Toplak, predsednik VTC 13, Andrej Rebernišek, direktor KGZS, Zavoda Ptuj in dr. Aleksander Lorenčič, direktor Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož.

V pokušino bo festival ponudil preko šestdeset vzorcev mladih vin več kot dvajsetih vinarjev Srednjih Slovenskih goric in Haloz. Ponovno bo potekal pod sloganom Mlado živo iskrivo, obiskovalcem festivala pa bo svoja vrata odprla tudi grajska vinska klet. Za kulinariko, ki se bo ujemala z mladimi štajerskimi vini, bo ponovno poskrbela Štajerska hiša kulinarike.

Na festivalu Veni vidi vino mlado bodo letos sodelovali: Vina Bakus, Vina Zavec, Vinogradništvo Horn, Vina Kramberger, Vinogradništvo Breznik, Vinogradništvo Druzovič Mojca in Marjan, Vina Rebernišek, Ptujska klet, Kobal vina Petoviona, Vinogradništvo Ivan Kovačec, Vina Frešer, Vinogradništvo Cvitanič, Vinogradništvo Toplak, Škerget Vino, Vinogradništvo Novak, Konrad Wine, Vinogradništvo Potrč, Vinogradništvo Reberc, Vinogradništvo Ivan Kramer.

Z novinarske konference: z leve Slavko P. Dobnik, Uroš Kovačec, Andrej Rebernišek, Monika Kovačič, Simon Toplak, dr. Aleksander Lorenčič in Rado Škrjanec. Foto: Ars Poetoviensis

Vina, ki že gradijo štajersko vinsko destinacijo

Simon Toplak, predsednik VTC 13: »Lanski festival, prvič na Ptujskem gradu, je pokazal, da smo se odločili za pravo lokacijo, ki je, ob seveda vrhunski vinski in kulinarični ponudbi, pritegnila številne ljubitelje vin. Zelo spodbudno je, da je bilo med vinogradniki veliko mladih, ki nadaljujejo tradicije vinogradniških in vinarskih družin Haloz in Srednjih Slovenskih goric. Predstavili so vina, ki so prepričala in ki že gradijo štajersko vinsko destinacijo.«

Aleksander Lorenčič: »Vino je pomemben del kulturnega izročila Ptuja in Spodnjega Podravja«

»Odločitev, da pripravimo pokušino mladih vin v januarju, je bila pravilna, saj lahko v času od Martina ta že pokažejo svoj značaj,« je poudaril Andrej Rebernišek, direktor KGZ Ptuj, in dodal: »Letnik, ki ga bomo lahko pokusili na letošnjem festivalu, je značilen štajerski; vina so aromatična in sortno prepoznavna. Odlikuje jih prijetna pitkost in lahkotnost. Ponovno smo priča lepim, svežo izraženim kislinam. Ne dvomimo, da bodo naša mlada vina kot lani navdušila vinoljube od blizu in od daleč.«

»Vino je pomemben del kulturnega izročila Ptuja in Spodnjega Podravja. Zato z velikim veseljem podpiramo vinske dogodke, kot je veni vidi vino mlado in Grajski vinski praznik,« je povedal Aleksander Lorenčič, direktor Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož.

Z novinarske konference: z leve Aleksander Lorenčič, Simon Toplak, Andrej Rebernišek, Monika Kovačič in Uroš Kovačec. Foto: Ars Poetoviensis

Rado Škrjanec: »Grajska vinska klet tako postaja pomembna točka ptujskega vinogradništva«

Rado Škrjanec, predsednik društva Kastali, ki sodeluje v organizaciji vinskih dogodkov v okviru VTC 13 na Ptujskem gradu, pa je povedal, da je bil vinograd na južni strani ptujskega grajskega griča posajen leta 1996, sicer pa lahko vinograd na isti poziciji najdemo na najstarejših slikah – podobah Ptujskega gradu. V vinogradu je posajena sorta renski rizling, ki ga oskrbujejo učenci Biotehniške šole Šolskega centra Ptuj in člani Društva vinogradnikov in sadjarjev Osrednje Slovenske gorice.

»Vino Civis letnika 2019 iz mestnega vinograda je donegoval ptujski mestni viničar Andrej Rebernišek in služi za protokolarne namene Mestne občine Ptuj. Na dogodku Veni vidi vino mlado ga bomo posebej predstavili v grajski vinski kleti. Grajska vinska klet tako postaja pomembna točka ptujskega vinogradništva in trženja vina. Po dogovoru jo že sedaj odpremo obiskovalcem. Bi pa radi ponudbo nadgradili – zato bomo s toplejšimi meseci klet ob sobotah in nedeljah popoldan ponudili obiskovalcem,« je še dodal Škrjanec.

Vinska zgodba na Ptujskem gradu

Monika Kovačič, 8. ptujska vinska kraljica: »Zelo pozdravljam dogodke, kot je veni vidi vino mlado, saj lahko na njih naši vinarji svojo žlahtno kapljico predstavijo širši javnosti in s tem širijo ter gradijo sloves o zares odličnem vinu. Kot ptujska vinska kraljica sem ponosna, da zastopam tako lep okoliš s pestro ponudbo vin, ki se jim odlično poda naša kulinarika. Hkrati pozdravljam, da se ta vinska zgodba odvija na Ptujskem gradu, ki ne prikazuje samo zgodovine grajske gospode, temveč tudi vinsko zgodovino.«

Ekipa festivala Veni vidi vino mlado v sodu velikanu v grajski vinski kleti. Foto: Ars Poetoviensis

Pri izvedbi dogodka bodo na pomoč ponovno priskočili člani Društva podeželske mladine Spodnje Podravje. Uroš Kovačec, član odbora Društva podeželske mladine Spodnje Podravje in regijski predstavnik Zveze slovenske podeželske mladine, je pred festivalom dejal: »Veni vidi vino mlado je dogodek, s katerim se mladi Štajerske zlahka poistovetimo. Veliko naših članov je tudi vinarjev. Prav dobro se zavedamo, da moramo skupaj graditi štajersko vinsko destinacijo in nadaljevati vinske tradicije naših dedov.«

Napovedujemo ptujske dogodke povezane z vinom

18. april 2020: Salon sauvignon Ptuj 2020 – Vino v mestu tisočletij

15 – 17. maj 2020: Dobrote slovenskih kmetij 2020

13. junij 2020: Grajski vinski praznik 2020

Foto: Slavko P. Dobnik, Ars Poetoviensis