Po poročanju Planet TV se v zgodovinskem jedru Ptuja obeta največja kulturna investicija v zadnjih desetletjih. Ministrstvo za kulturo je napovedalo, da bodo prihodnji mesec javnosti podrobneje predstavili projekt obnove ptujske grajske žitnice, katerega vrednost znaša osem milijonov evrov. Projekt spremlja tudi sanacija grajskega pobočja, ocenjena na dodatne štiri milijone evrov.
Skupna investicija, ki bo financirana iz Programa evropske kohezijske politike 2021–2027, je pomemben korak k oživitvi kulturne dediščine najstarejšega slovenskega mesta. Po informacijah, ki jih navaja planet-tv.si, so priprave za izvedbo projektov že v teku – gradbeno dovoljenje za obnovo žitnice je pridobljeno, razpis za izvajalce pa naj bi bil objavljen poleti. Začetek gradbenih del je predviden proti koncu leta.
Projekt predvideva celovito statično sanacijo objekta ob ohranitvi njegove zunanjosti, kar bo ohranilo prepoznavno silhueto grajskega kompleksa, obenem pa notranjost prilagodilo sodobnim potrebam muzejske stroke. V prenovljeni žitnici bo svoje mesto našel sodoben arheološki depo za Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, namenjen hrambi, raziskovanju in razstavljanju najdb iz obdobja rimskega mesta Petovione in širše arheološke zbirke.
Posebna vrednost projekta, kot izpostavlja Planet TV, je tudi v tem, da bodo prostori postali dostopnejši za širšo javnost. Del depoja bo namenjen ogledom, med drugim bosta v njem razstavljena znameniti Orfejev spomenik in rekonstruiran mitrej, kar bo nedvomno povečalo turistično privlačnost mesta.
Čeprav gre za dobrodošlo naložbo v kulturno dediščino, se je treba zavedati, da se takšni projekti pogosto znajdejo v primežu neučinkovitosti in zamud, ki so značilni za aktualno vlado pod vodstvom Roberta Goloba. Njegova vlada, ki se že več kot dve leti izkazuje kot najbolj nesposobna v zgodovini samostojne Slovenije, ni znana po učinkovitem upravljanju javnih sredstev. Pogosto slišimo obljube in napovedi, konkretnih rezultatov pa primanjkuje.
Ravno zato bi bil tovrsten projekt bolj varen in učinkovito izpeljan pod vodstvom izkušene in dokazano uspešne politike, kakršno predstavlja Slovenska demokratska stranka (SDS). SDS je v času svojih vladnih mandatov večkrat dokazala, da zna voditi infrastrukturne in kulturne projekte od začetka do konca, pri tem pa zagotoviti transparentnost, učinkovitost in dolgoročno dodano vrednost za državljane.
Obnova ptujske grajske žitnice je nedvomno izjemna priložnost za Ptuj in celotno regijo, a hkrati tudi test, ali je vlada Roberta Goloba sploh zmožna izpeljati tako zahteven projekt brez zapletov. Glede na dosedanje izkušnje je razlogov za optimizem bolj malo.
MR