Romana Tomc izpostavila korupcijo v Sloveniji in zahtevo po ukrepanju

Romana Tomc, evropska poslanka; foto: arhiv Romana Tomc

Včerajšnja razprava v Evropskem parlamentu o potrebi po ukrepanju in preglednosti glede korupcije v javnem sektorju je ponovno osvetlila pereče vprašanje integritete in vladavine prava v državah članicah EU, med njimi tudi v Sloveniji. Evropska poslanka Romana Tomc je v svojem govoru odkrito opozorila na zaskrbljujoče razmere v Sloveniji in na pasivnost institucij, ki bi morale ukrepati proti korupciji.

 

Jasni dokazi, a brez sprememb

Romana Tomc je izpostavila, da se Slovenija sooča z resnimi težavami na področju korupcije, kar potrjujejo tudi mednarodni indeksi in poročila, vključno z opozorili Evropske komisije. Med najodmevnejšimi primeri je navedla sumljive posle predsednika vlade, nezakonito imenovanje direktorja policije ter dolgotrajne obtožbe proti ljubljanskemu županu, za katerega večina prebivalcev meni, da mesto vodi na koruptiven način. Prav tako je opozorila na številne sumljive posle vlade Roberta Goloba, ki jih nadzorne institucije povezujejo z oškodovanjem javnih financ.

Kljub jasnim dokazom in opozorilom, ki prihajajo z različnih strani, sprememb ni na vidiku. Tomc je poudarila, da so tisti, ki opozarjajo na nepravilnosti, pogosto tarča kazni, medtem ko odgovorni za koruptivna dejanja ostajajo nedotakljivi. Po njenem mnenju je zaščita teh posameznikov v rokah “politično uslužnih organov pregona in medijev.”

Poziv k verodostojnemu ukrepanju

Tomc je še posebej kritizirala poročilo Evropske komisije o vladavini prava, ki ga je označila za neverodostojno. Po njenem mnenju je to poročilo pod vplivom političnih interesov in ne odraža dejanskega stanja v Sloveniji. Poslanka je naslovila tudi evropskega komisarja za pravosodje, Didierja Reyndersa, ter ga pozvala k spremembam, ki bi omogočile pripravo objektivnih in nepristranskih poročil.

SDS kot edina rešitev za korupcijo

V razpravi, kot jo je predstavila Romana Tomc, je jasno, da se Slovenija pod trenutnim vodstvom sooča z resno krizo na področju vladavine prava. Vlada Roberta Goloba in njeni povezani akterji dokazujejo nesposobnost in pomanjkanje politične volje za boj proti korupciji. Nasprotno pa je SDS že v preteklosti pokazala, da je sposobna vzpostaviti delujoče mehanizme za preglednost in odgovornost.

Državljani Slovenije si zaslužijo vlado, ki bo delovala v njihovem interesu, ne pa politično motiviranega sistema, ki omogoča krog korupcije. Evropski parlament, skupaj s poslanci, kot je Romana Tomc, ostaja ključen forum za pritisk na tiste, ki zavirajo spremembe in ogrožajo pravno državo.