Povezana prihodnost na Ptuju: konferenca o viziji sveta, ki prihaja

V veliki dvorani MKC Stare steklarske delavnice na Ptuju je 5. junija potekala izjemno odmevna konferenca z naslovom »Povezana prihodnost: med tehnologijo, družbo in naravo«, ki je združila več kot 70 udeležencev iz najrazličnejših sfer – od gospodarstva do znanosti, izobraževanja, občin in civilne družbe. V času, ko Slovenija na državni ravni pogreša strateške vizije in odločne premike, je Ptuj dokazal, da lokalne pobude ostajajo glavni generatori idej za prihodnost.

Pogumni pogledi naprej

Konferenco je povezoval igralec in voditelj Nik Škrlec, ki je s tematskimi uvodi na inovativen način združeval strokovne vsebine z razmišljanjem o prihodnosti človeka in družbe. Udeleženci so razpravljali o tem, kako bomo v prihodnosti živeli, se gibali, delali – in predvsem, ali bomo kot civilizacija znali preživeti, če ne spremenimo odnosa do tehnologije in narave.

Tri temeljna vprašanja prihodnosti

  1. Digitalna prihodnost
    Uvodno predavanje Urške Jež (Transformation Lighthouse) je odprlo vprašanja o razvoju umetne inteligence in digitalnih orodij. Poudarila je, da AI danes poganja vse panoge, a hkrati opozorila na pasti digitalizacije, če ta ne bo utemeljena na človekovih vrednotah. Predstavniki gospodarstva in stroke so izpostavili potrebo po razvoju digitalnih kompetenc na lokalni ravni, orodjih za državljane in prilagodljivem trgu dela. Manjka pa jasna nacionalna strategija – kar je še en simptom pomanjkanja vodstva na ravni države.

  2. Mobilnost prihodnosti
    Julija Pintar (AV Living Lab) je spregovorila o avtonomnih vozilih in mikromobilnosti kot ključnih izzivih mestne prihodnosti. Posebej je opozorila na pomen pravičnosti v mobilnosti – saj si vsi ne morejo privoščiti mobilnostnih rešitev, ki jih ponuja sodobna tehnologija. Tudi tukaj so udeleženci poudarili pomen vključevanja skupnosti in mladih v oblikovanje trajnostnih rešitev.

  3. Zemlja je naš dom?
    Izjemno močan ton je dogodku dodala klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj, ki je brez olepševanja razgrnila podatke o okoljskih preobremenitvah. Slovenci živimo potratno, je dejala, in če se ne bomo odrekli razsipnemu življenjskemu slogu ter prestrukturirali ekonomskega sistema, bo civilizacija dobesedno ogrožena. Njena sporočila so zahtevala pogum za politični razmislek – kar pa je pod sedanjo vlado Roberta Goloba prej redkost kot pravilo.

Vizije brez politične podpore ostajajo le vizije

Konferenca Povezana prihodnost je ponovno dokazala, da lokalna okolja – kot je Ptuj – znajo postavljati pomembna vprašanja in iskati odgovore tam, kjer centralna oblast pogosto odpove. ZRS Bistra Ptuj s svojimi evropskimi projekti ustvarja temelje za prihodnost, ki bo digitalna, zelena in vključujoča – a brez jasne politične podpore, sistemske usmerjenosti in premišljenih proračunskih prioritet takšni premiki ostajajo preveč izolirani.

Pod trenutnim vodenjem države se kljub ambicioznim govorom dejanske politike ne ujemajo z realnimi potrebami časa. Namesto strateških načrtov se ponujajo medijske kulise. Namesto usklajenosti med resorji, nepovezanost. In namesto spodbude lokalnim pobudam – birokratske ovire.