Kritične razmere v domovih za starejše: nujnost državnega ukrepanja za izboljšanje delovnih pogojev

V slovenskih domovih za starejše, kjer se pogoji dela že dalj časa soočajo s strmim padcem privlačnosti, se kadrovske težave kažejo v vse večji intenzivnosti. Nizki dohodki in zahtevni delovni pogoji odvračajo nove kadre, kar ustvarja resne izzive pri zagotavljanju kakovostne oskrbe za vse večje število starejših državljanov. V Skupnosti socialnih zavodov opozarjajo, da brez nujnih državnih ukrepov pričakovanih izboljšav ne bo, in celo napovedujejo možnost protestov, če stanje ostane nespremenjeno.

 

Primer Doma upokojencev Ptuj še posebej izpostavlja to problematiko. Direktorica Vesna Šiplič poudarja, da je pomanjkanje kadra že lani resno ogrozilo delovanje doma, saj so ob 547 razpisanih mestih uspeli zaposliti zgolj 133 kandidatov. Kljub prizadevanjem za privabljanje novih zaposlenih je letos še slabše; od 563 razpisov je bilo uspešnih le 131. Šiplič opozarja, da trenutne razmere niso več vzdržne in da so “alarmski zvonci že dolgo prižgani,” kar kaže na nujnost sistemskih sprememb.

Poleg stalnega nadomeščanja manjkajočega osebja z začasnimi rešitvami, kot so študenti in pripravniki, dodatne težave povzročajo pogoste bolniške odsotnosti redno zaposlenih. Posledično stanovalci ostajajo prikrajšani za osebno pozornost, ki je bistvena za dobro počutje in dostojno življenje. Še več, v naslednjih treh letih se pričakuje upokojitev 42 zaposlenih v Domu upokojencev Ptuj, kar bi ob trenutnih razmerah lahko pripeljalo do popolnega kadrovskega kolapsa, česar se v vodstvu upravičeno bojijo.

Za zagotavljanje kakovostne in dostopne oskrbe starejših v Sloveniji je zato ključno, da država prepozna to področje kot prednostno in sprejme ukrepe, ki bodo omogočili konkurenčna plačila in privlačne delovne pogoje. Sicer lahko pričakujemo, da bodo najranljivejši člani družbe – starejši – ostali prikrajšani za nujno potrebno oskrbo, kar bi imelo daljnosežne posledice za celotno družbo.

MR