Kot poroča Net TV, je območje Ptuja lani izgubilo več kot milijon kubičnih metrov pitne vode – kar pomeni, da je več kot petina načrpane vode izginila, preden je dosegla uporabnike. Ta podatek ni le statistični alarm, temveč resna težava, ki neposredno vpliva na ceno vode, energetske stroške in dolgoročno vzdržnost vodovodnega sistema.
Komunalno podjetje Ptuj je iz 19 vodnjakov načrpalo skupno 4,8 milijona kubičnih metrov vode, do porabnikov pa je prišlo zgolj 3,7 milijona. Preostanek – kar 1,1 milijona kubičnih metrov – je izginil zaradi dotrajane infrastrukture, tehničnih napak in neodkritih puščanj, opozarja Net TV. Takšna količina predstavlja ogromen izgubljen potencial in hkrati konkretne finančne posledice za gospodinjstva.
Direktor Komunale Ptuj, Janko Širec, je v poročilu poudaril, da so izgube sestavni del končne cene, ki jo plačajo uporabniki. Višji obratovalni stroški, potrebni za črpanje, vzdrževanje in nadzor, se prenesejo na končne račune – kar pomeni, da izgubljeno vodo na koncu plača vsak uporabnik, kot opozarja Net TV.
Poleg finančnega bremena je treba upoštevati tudi okoljski vidik. Izgubljena voda je namreč vir, ki je bil že izčrpan iz narave, obdelan in prečrpan z znatno porabo energije. Po podatkih Net TV je Komunala Ptuj v letu 2023 za delovanje porabila 3.317 MWh električne energije, kar je pomenilo strošek v višini 630.000 evrov – čeprav so bili stroški zaradi nižje cene energije nižji kot leto prej, ostaja energetska poraba visoka.
Največ vode prihaja iz vodnega vira v Skorbi, kjer se nahaja tudi najstarejši vodnjak – star že 47 let. Takšna infrastruktura nujno potrebuje modernizacijo, če želi regija zagotoviti zanesljivo in stroškovno vzdržno oskrbo z vodo tudi v prihodnje.
Kot opozarja Net TV, občine kot lastnice komunalnega podjetja nosijo ključno odgovornost, da ukrepajo pravočasno. Naložbe v obnovo vodovodnega omrežja, boljši nadzor nad puščanji in optimizacija energetskih virov niso zgolj tehnična vprašanja – so predpogoj za pravično, trajnostno in ekonomsko vzdržno upravljanje ključnega javnega vira: pitne vode.