Odločno nasprotovanje dr. Milana Zvera Aktu o medijski svobodi (EMFA) v Evropskem parlamentu odpira pomembno vprašanje: ali se medijska svoboda v Sloveniji in Evropi neustavljivo podreja centralizaciji oblasti in politični regulaciji? Po njegovem mnenju radikalna regulacija, ki jo uvaja EMFA, ter predlogi slovenskega zakona o medijih ogrožajo temelje demokratične družbe in svobodnega obveščanja.
Je to začetek medijske represije?
Evropska unija se vse bolj odmika od načela subsidiarnosti in prevzema pristojnosti, ki so bile nekoč izključno domena držav članic. EMFA je po Zverovih besedah eden izmed najbolj skrb vzbujajočih primerov. Namesto priporočil, ki bi spodbujala pluralnost in svobodo medijev, akt prinaša trdo regulacijo, ki birokratizira in centralizira nadzor nad medijskim prostorom. To, kot opozarja Zver, ni v interesu državljanov, temveč političnih sil, ki želijo omejiti svobodo izražanja.
Še bolj zaskrbljujoče je stanje v Sloveniji, kjer levica po Zverovih navedbah uporablja zakonodajne spremembe za podrejanje medijev svojim interesom. Na udaru so zlasti neodvisni novinarji, medtem ko je nacionalna televizija RTV že postala orodje propagande. Pritisk in zamenjave vodstva, ki jih je omogočila sporna novela zakona o RTV, so primer politične uzurpacije, ki ogroža demokratične vrednote.
Kdo bo zaščitil pluralnost in resnico?
Situacija v Sloveniji odseva širšo evropsko težnjo po nadzoru nad medijskim prostorom. Dr. Zver je opozoril na politično intervencionizem evropske komisarke Vere Jourove, ki je ob sprejemanju EMFA odkrito priznala, da je akt instrument pritiska na države, kot sta Madžarska in Poljska. Še več, Jourovina vloga pri sprejetju sporne slovenske medijske zakonodaje vzbuja resne pomisleke o spoštovanju transparentnosti in neodvisnosti evropskih institucij.
Bo javnost podlegla pritisku?
Najbolj grozljivo pa je dejstvo, da vse to poteka z minimalnim odporom javnosti. Po Zverovih besedah Slovenijo že zaznamuje nizka raven medijske svobode, kar potrjujejo mednarodne lestvice, kjer je Slovenija pod trenutno levo vlado padla na katastrofalno 50. mesto. Medijska pluralnost in svoboda izražanja sta pod resnim pritiskom, kar odpira vprašanje, ali se javnost zaveda, kako dragoceni sta ti vrednoti.
Čas za alarm
Grožnja, ki jo predstavljata EMFA in slovenska medijska zakonodaja, ni le napad na medije, temveč na samo bistvo demokratične družbe. Če državljani in neodvisni novinarji ne bodo odločno nastopili v obrambo pluralnosti in avtonomije medijev, bomo priča nadaljnjemu drsenju v avtoritarnost, kjer bo resnica podrejena političnim interesom. Ali bomo dovolili, da svoboda medijev, kot jo poznamo, postane stvar preteklosti?
MR