PCT je bil edino orodje, da bi življenje v Sloveniji potekalo normalno naprej. Edina druga možnost je bila popolno zaprtje družbe, česar si nihče več ne more predstavljati, niti si tega ne želimo oziroma si tega kot družba ne moremo več privoščiti.
Vnovično zapiranje družbe bi namreč povzročilo hudo gospodarsko krizo in brezposelnost.
Pogoj PCT in drugi ukrepi vodijo v pravo smer, ko bo epidemijo covida-19 mogoče obvladovati in ohraniti odprto družbo, zaradi česar jih je treba dosledno izvajati.
Minister @MinZdravje Poklukar: Rad bi pojasnil napovedi, ki so bile podlaga za ukrepe in uvedbo CPT pogoja. Napovedi IJS z dne 29. 8. 2021 so kazale, da bi brez ukrepov, lahko imeli v sredini oktobra v bolnišnicah skoraj 3000 ljudi, na intenzivnih enotah pa bilo blizu 600 ljudi.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 7, 2021
Odločitev za cepljenje je svobodna odločitev vsakega od nas
Minister @MinZdravje Poklukar: Razvidno je kako se je R oziroma stanje na intenzivnih enotah zniževalo z različnimi ukrepi. Lansko leto smo državo zaprli sredi oktobra pri R 2,1. Na intenzivnih enotah smo si opomogli šele na začetku februarja 2021 pri R 0,95. pic.twitter.com/SyUi7jR8bs
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 7, 2021
Ko se je R začel ponovno dvigovati, smo bili 1.4. pri R 1,19 prisiljeni ponovno zapreti državo. Ker smo ukrepali že tako zgodaj, nam je uspelo v 12-ih dneh R spraviti na 1 in krivuljo ponovno premakniti navzdol. Konec epidemije smo razglasili 15. 6., ko je bil R 0,55.
O CPT smo se pričeli pogovarjati sredi poletja in ga s 15. 9. uvedli. Uvedba pogoja CPT je bila edini način, da družbo ohranimo odprto. Ukrep bi se lahko stopnjeval v hudo ekonomsko krizo in brezposelnost.
Minister @MinZdravje Poklukar: Če nadaljujemo trenutni trend R-ja, ki je 1, smo že dosegli vrh hospitaliziranih. To velja tudi, če se R zviša na 1,1. Če pa se R zviša za 20%, na vrednost 1,2, nas čaka še en dodaten vrh. V nobenem primeru pa ne presežemo 450 hospitaliziranih. pic.twitter.com/vR6LMoXSTa
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 7, 2021
Toda, če se R poveča za 30% na vrednost 1,3, kar bi pomenilo, da se CPT pogoj in ostali ukrepi ne izvajajo učinkovito, lahko pričakujemo okoli 600 hospitaliziranih. Pri R 1,4 pa celo 800 hospitaliziranih na dan.
Na oddelkih intenzivne terapije pri R-ju 1.3, bi pri približno 150-160 hospitaliziranih bolnišnice ustavile izvajanje številnih ostalih rednih programov. Pri R 1,4 lahko intenzivno terapijo potrebuje kar 220 ljudi. To bi zdravstvo potisnilo na rob zmogljivosti.
Minister @MinZdravje Poklukar: Razlika med izvajanjem in neizvajanjem pogoja CPT bi se izrazila v življenju ali smrti več kot 1000 prebivalcev Slovenije. pic.twitter.com/FXPsZy1Ua7
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 7, 2021
Preberite še:
Zdravilo proti COVID-19 |
Želite biti redno obveščeni o novostih? Všečkajte FB stran: |
Ukrepi PCT odločitev v pravo smer |
|
Janša odgovoril Stevanoviću |
MR