Varuh človekovih pravic, Peter Svetina, nadaljuje svoje prizadevanje za približevanje institucije Varuha človekovih pravic Republike Slovenije prebivalcem na lokalni ravni. V sredo, 22. januarja 2025, bo v občini Majšperk uradno odprl Varuhov kotiček, ki bo občanom omogočal boljši dostop do informacij in storitev, povezanih z zaščito njihovih pravic. Dogodek bo potekal ob 10.30 v prostorih Kulturno-poslovnega centra (KPC) Majšperk.
Pomen Varuhovega kotička
Varuhov kotiček je del širše pobude, ki jo vodi Peter Svetina, z namenom približati delo Varuha človekovih pravic državljanom in krepiti zavedanje o njihovih pravicah. Kot je večkrat poudaril Svetina, želi institucija Varuha postati bolj dostopna in prisotna v lokalnih skupnostih, kjer lahko neposredno naslavlja izzive, s katerimi se soočajo prebivalci.
Varuhov kotiček v Majšperku bo opremljen s stojalom, ki bo ponujalo zloženke, brošure in druge informativne materiale o delovanju Varuha človekovih pravic, njegovih pristojnostih in postopkih. Tako bodo prebivalci občine lahko na enostaven način pridobili vse potrebne informacije in nasvete za uveljavljanje svojih pravic.
Lokalni pomen dostopa do Varuha
Otvoritev Varuhovega kotička v Majšperku predstavlja pomemben korak k decentralizaciji institucije Varuha in krepitvi njegove vloge v lokalnih okoljih. Občina Majšperk je še ena v vrsti občin, kjer bo Varuhov kotiček prebivalcem omogočal enostavnejši dostop do informacij o pravicah ter postopkih, povezanih z njihovim varstvom. Ta pobuda spodbuja občane, da aktivneje sodelujejo pri zaščiti svojih pravic in se obračajo na institucijo Varuha v primerih, ko se soočajo z nepravičnostjo ali kršitvami.
Sprejem in sodelovanje
Varuh Peter Svetina se bo ob otvoritvi Varuhovega kotička srečal tudi z vodstvom občine in občani. Takšna srečanja so pomemben del njegovega prizadevanja, da neposredno prisluhne izzivom lokalnih skupnosti in ugotovi, kako lahko institucija Varuha učinkoviteje naslavlja njihove potrebe.
Varuhov kotiček v Majšperku simbolizira prizadevanje institucije za večjo transparentnost, dostopnost in proaktivnost pri varovanju pravic prebivalcev. Ta korak ni zgolj informativne narave, temveč odraža zavezo Varuha človekovih pravic k gradnji pravičnejše in bolj vključujoče družbe.
Občani Majšperka bodo tako že kmalu imeli še en kanal za podporo in informiranje o svojih pravicah, kar dokazuje, da je pristop k varovanju človekovih pravic lahko uspešen le z neposredno vključitvijo lokalnih skupnosti.
MR