Varuh človekovih pravic Peter Svetina je v sklopu svojih aktivnosti obiskal več občin v Podravju, kjer je predstavil projekt Varuhovih kotičkov. Te informacijske točke, ki so zdaj prisotne v kar 114 slovenskih občinah, ponujajo prebivalcem lažji dostop do varuha in njegovih storitev. Občani Poljčan, Makol, Majšperka in Kidričevega bodo odslej hitreje in enostavneje dostopali do informacij o svojih pravicah ter postopkih za vložitev pobud.
Ključna vloga Varuhovih kotičkov
Varuhovi kotički vključujejo predpripravljene obrazce za oddajo pobud in brošure z informacijami o delovanju varuha ter kontaktnimi podatki. Kot je poudaril Peter Svetina ob obisku Majšperka, so kotički namenjeni izboljšanju dostopnosti informacij, zlasti za prebivalce, ki se srečujejo s težavami pri komunikaciji z državnimi ali lokalnimi organi. “Država mora biti tam, kjer jo ljudje potrebujejo. Umikanje državnih uradov s teh območij krši načela dobrega upravljanja,” je opozoril Svetina.
Število pobud, ki jih varuh prejme, je v zadnjih letih strmo naraslo. Med pandemijo covida-19 se je povečalo za več kot 30 odstotkov, tudi po koncu pandemije pa ostaja število pobud visoko. Velik del teh prihaja prav prek Varuhovih kotičkov, kar po mnenju Svetine potrjuje, da projekt uspešno dosega svoj cilj – omogočiti ljudem preprostejši dostop do pravne in institucionalne podpore.
Podpora lokalnih skupnosti
Odprtje kotička je v Majšperku pozdravil tudi župan Sašo Kodrič, ki je poudaril pomen dostopnosti informacij za občane. “Čeprav občani le redko potrebujejo pomoč varuha, je ključnega pomena, da vedo, kako do nje dostopati. Pogosto se soočamo z neodzivnostjo državnih organov, predvsem pri prostorskih načrtih, zato je tovrstna pomoč neprecenljiva,” je dejal Kodrič.
Po obisku Majšperka je Svetina obiskal še Kidričevo, kjer se je na posvet prijavilo devet občanov. Vsakemu od njih je prisluhnil in obravnaval njihove pobude.
Nadaljnje aktivnosti varuha
Ker se Svetini mandat bliža koncu, novih Varuhovih kotičkov za zdaj ne načrtujejo. Vendar pa je Svetina ob morebitni ponovni izvolitvi izrazil zavezanost nadaljevanju projekta, ki ga ocenjuje kot enega ključnih korakov k večji dostopnosti varuha in njegovega delovanja.
Varuhovi kotički predstavljajo pomemben korak k zmanjševanju odtujenosti med državljani in institucijami ter k zagotavljanju enakopravnega dostopa do pravic za vse prebivalce, ne glede na njihovo lokacijo. Svetina je s svojimi obiski dokazal, da so bližina, dostopnost in dialog ključni za učinkovito delovanje institucij, kot je varuh človekovih pravic.
MR