Na današnji novinarski konferenci je poslanec SDS Andrej Hoivik opozoril na zaskrbljujoče dogajanje na 29. nujni seji odbora za kulturo, kjer je bila koalicijska večina ponovno v vlogi zatiralca demokratične razprave. Sejo, ki bi morala obravnavati aktualne razmere na nacionalnem mediju RTV Slovenija, je koalicija s 9 glasovi “za” zavrnila, kar pomeni še en poskus utišanja opozicije in državljanov, ki jo ta zastopa.
Povišanje RTV prispevka – dodatno breme za državljane
Kot je izpostavil Hoivik, se z 1. januarjem 2025 načrtuje povišanje obveznega RTV prispevka s trenutnih 12,75 evra na 14,02 evra mesečno, kar pomeni dodatnih 15 evrov na letni ravni za vsakega gospodinjskega zavezanca. Ta podražitev je v nasprotju z zagotovili ministrice Aste Vrečko, ki je leta 2022 zatrjevala, da zakon o RTV ne bo vplival na višino prispevka. SDS je to dejstvo ostro obsodil, saj gre za prikrit “davek” na medijsko krajino, ki jo je koalicija pod taktirko Gibanja Svoboda že dolgo podredila lastnim interesom.
Kršenje neodvisnosti RTV in finančna nepreglednost
Poslanska skupina SDS je opozorila na nespoštovanje 5. člena zakona o RTV, ki določa uredniško avtonomijo in prepoved cenzure. Namesto da bi zagotovila pogoje za svobodno in neodvisno novinarstvo, je koalicija preprečila razpravo o priporočilih, ki bi vlado pozvala k spoštovanju zakonskih določb in finančni transparentnosti. Med drugim SDS zahteva, da Računsko sodišče preuči porabo 15 milijonov evrov, namenjenih dokapitalizaciji RTV, katerih namen je trenutno nejasen.
Ustavno sodišče brez odgovora – demokracija na čakanju
Poslanska skupina SDS je znova pozvala ustavno sodišče, da po skoraj 700 dneh odloči o ustavnosti zakona o RTV. Dolgotrajno odlašanje pomeni resno ogrožanje demokratičnih standardov v Sloveniji, kjer je zakonodajni nadzor nad izvršno oblastjo sistematično oslabljen.
Koalicijska “Svoboda” kot diktatura
Hoivik je koalicijo ostro kritiziral, saj naj bi s svojim delovanjem prevzela značilnosti diktature, kjer izvršilna oblast ne spoštuje delitve oblasti. Namesto iskanja rešitev za pereče težave, kot je uredniška avtonomija RTV, se odločajo za utišanje razprav in zatiranje opozicije, ki zastopa interese državljanov.
Sklic izredne seje kot odgovor na utišanje razprave
V odgovoru na dogajanje na seji je SDS vložil zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, kjer bodo znova zahtevali obravnavo ključnih vprašanj, povezanih z RTV. Kot poudarja SDS, je naloga zakonodajne oblasti, da zagotovi transparentnost in demokratičnost v delovanju javnih institucij, ne glede na politično večino.
Kot je jasno razvidno iz današnjega dogajanja, vlada Roberta Goloba zlorablja svojo moč za omejevanje svobode govora in demokratične razprave. To le potrjuje njeno nesposobnost voditi Slovenijo v smeri napredka in razvoja, medtem ko SDS ostaja edina politična sila, ki se bori za interese državljanov in demokratične vrednote.
MR