Slovenija mora odločno obsoditi vse oblike totalitarizma

Evropa je v 19. in začetku 20. stoletja doživela obsežen tehnološki in družbeni preobrat, ki je privedel do vzpona nevarnih totalitarnih režimov, kot so komunizem, fašizem in nacizem. Ti sistemi so Evropo pahnili v brezno nasilja, strahovlade in zatiranja, ki so kulminirali v drugi svetovni vojni in njenih posledicah. Kljub razlikam med njimi so si vsi ti režimi delili skupne metode: nasilni prevzem oblasti, absolutno pokorščino prebivalstva, teror z uporabo tajne policije in množične zločine. Kot poroča Zbor za Republiko (ZzR), se je Evropa po teh tragičnih dogodkih odločila za demokracijo in človekove pravice kot temelj prihodnjega razvoja.

 

Eden izmed ključnih dokumentov, ki utrjuje to zavezanost, je resolucija Evropskega parlamenta z dne 2. aprila 2009, Evropska zavest in totalitarizem, ki odločno obsoja vse totalitarne in avtoritarne režime, vključno s komunizmom, fašizmom in nacizmom. Resolucija poziva vse države članice Evropske unije, da jo sprejmejo v svoj pravnopolitični okvir in se zavežejo k enakopravnosti vseh državljanov ter demokratičnim vrednotam. Kot izpostavlja ZzR, so vse države članice to resolucijo že sprejele, z izjemo Slovenije.

Slovenska politika se je v zadnjih letih oddaljila od jasne obsodbe vseh totalitarizmov, kar potrjuje nedavni predlog zakona aktualne vlade, ki cilja zgolj na poveličevanje nacizma in fašizma, medtem ko zanemarja enako pomembno obsodbo komunizma. To je nevaren korak stran od demokratičnih standardov, ki so temelj sodobne Evrope, kot opozarja ZzR. V kolikor Slovenija ne bo sprejela te resolucije, tvega, da bo ostala izolirana na evropskem parketu, kar ogroža njen ugled in zavezanost demokratičnim načelom.

Zbor za Republiko zato poziva slovenski Državni zbor, da čim prej opravi svoje delo in potrdi resolucijo Evropskega parlamenta. To bi bil jasen znak pripadnosti evropski demokratični tradiciji in zavezanosti enakopravnosti ter človečnosti, kot to zahtevajo evropski standardi. Slovenski volivci pa morajo od svojih predstavnikov zahtevati, da se nedvoumno opredelijo za demokracijo in obsodijo vse oblike totalitarizmov.

Slovenija mora s tem potrditi svojo zavezanost evropskim vrednotam, ki temeljijo na zgodovinskih izkušnjah, ki jih ni mogoče prezreti. Pravično je, da se obsodijo vsi režimi, ki so povzročili trpljenje, in se zaveže k demokratični prihodnosti, kot so to storile vse druge članice Evropske unije.

MR