Dogajanje na 24. nujni seji Odbora za pravosodje je močno razburkalo slovensko politično sceno in sprožilo resna vprašanja o stanju demokracije v naši državi. Seja, ki naj bi bila posvečena “diskreditaciji sodne veje oblasti,” se je sprevrgla v demonstracijo avtoritarnega vodenja, kjer je bila opozicija utišana, resnica označena za laž, in razprava degradirana na raven osebnih obračunavanj.
Jemanje besede in brezsramno deljenje opominov
Predsednica odbora Lena Grgurevič, poslanka Gibanja Svoboda, je sejo vodila s skorajda sodniško agresijo, izrekajoč opomine kot bi delila bonbone. Poslanci opozicije so bili prekinjani, žaljeni in sistematično utišani. Poslanec SDS Zvone Černač je postal prva žrtev tega precedensa, saj mu je koalicija dobesedno odvzela besedo – prvič v zgodovini slovenskega parlamenta.
Video posnetek iz seje razkriva šokantno dogajanje. Poslancem, ki so citirali ustavo in sodbe ustavnega sodišča, je bila odvzeta beseda pod pretvezo “žalitve sodstva.” Tisti, ki so opozarjali na nepravilnosti, so bili označeni za lažnivce. Predsednica odbora je brez sramu grozila z odvzemom besede in celo z odstranitvijo poslancev iz dvorane.
“Lažete! Ste lažnivec!” – raven razprave brez primere
Izjave, kot so “Vi lažete, ste lažnivec,” so le vrh ledene gore nesprejemljivega obnašanja. Ko poslanci niso sledili njeni liniji, je Grgurevičeva grozila z “odstranitvijo iz dvorane” ali celo fizičnim spopadom. Tovrstno ravnanje ne samo da uničuje osnovna načela parlamentarne razprave, ampak grobo tepta dostojanstvo in legitimnost slovenskega parlamenta.
Kaj to pomeni za našo demokracijo?
Takšno avtoritarno vodenje seje ne predstavlja zgolj začasnega zdrsa, temveč resno grožnjo demokraciji. V državi, kjer poslancem opozicije jemljejo pravico do besede, kjer so kritike sodstva označene kot napadi, in kjer se izrekajo opomini za citiranje ustave, je demokratična razprava pod vprašajem.
Janez Janša, predsednik SDS, je tovrstno dogajanje označil za brezprecedenčno. Poudaril je, da parlament ni namenjen temu, da bi bila opozicija utišana, ampak da bi predstavniki ljudstva neovirano izražali svoja stališča. Nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati je šel še dlje in opozoril, da gre za “padanje v anarhijo,” kjer zakon in ustava nimata več pomena.
Kam to pelje?
Če bo takšno vodenje parlamenta postalo nova norma, nas to pelje v temne čase avtoritarizma, kjer bo kritika oblasti postala nezakonita, svoboda govora pa zgolj spomin. Kaj sledi? Zapiranje poslancev, ki si drznejo spregovoriti? Morda celo kazenski pregon za tiste, ki citirajo ustavo?
Slovenska demokracija stoji na prelomnici. Zloraba parlamentarne večine za utišanje opozicije in diskreditacijo njihovih stališč je jasen signal, da trenutna koalicija ne spoštuje osnovnih načel demokracije.
Zahtevamo odgovornost!
Čas je, da se slovenski narod prebudi. Ne gre več samo za politične razlike, gre za temeljna načela svobode in demokracije, ki jih trenutna oblast brezsramno tepta. Zahtevamo odgovornost, pravico do razprave in spoštovanje ustave.
Parlament ni prostor za utišanje, grožnje in označevanje za lažnivce. Je prostor za resnico, razpravo in obrambo interesov ljudstva. Če bomo to pozabili, bomo pozabili na temeljne vrednote, na katerih temelji naša država.
MR