Kako bo potekala otvoritvena etnografska povorka Kurentovanja 2025?

V soboto, 22. februarja 2025, ob 11. uri bo Ptuj postal središče edinstvene etnografske tradicije, saj se z otvoritveno etnografsko povorko uradno pričenja že 65. Kurentovanje, kot poroča Kabinet župana Mestne občine Ptuj. Z dogodkom bo oblast simbolično iz rok ptujske županje Nuške Gajšek prešla v roke novega, že 19. princa karnevala Marka Šamperla ter ptujskega mestnega sodnika Francesca Guffanteja.

Kot poudarjajo v kabinetu županje, bo letošnja otvoritvena povorka še posebej impresivna, saj se bo na njej predstavilo kar 2463 nastopajočih iz štirih različnih držav: Italije, Hrvaške, Bolgarije in Slovenije. Nastopilo bo 81 skupin, ki bodo predstavile bogato in pestro pustno dediščino svojih krajev. Takšno število sodelujočih je izjemen dokaz ne samo o mednarodni prepoznavnosti dogodka, ampak tudi o vrhunski sposobnosti organizacije, ki jo vodstvo Ptuja uspešno izvaja vsako leto.

Otvoritvena povorka bo obiskovalcem ponudila nepozabno doživetje tradicionalnih pustnih likov, kot so kurenti, kopjaši, orači, cigani, piceki, ruse, medvedi in mnogi drugi. Kot navajajo organizatorji iz Kabineta županje, povorka ni zgolj spektakel zabave, temveč tudi pomemben prispevek k ohranjanju ter promociji dragocene etnografske dediščine.

Kot dodatno vrednost dogodka organizatorji izpostavljajo tudi dobrodelni vidik Kurentovanja, saj bo istočasno potekala že 20. tradicionalna dobrodelna »Obarjada« Lions kluba Ptuj. Lani se je dogodka udeležilo 8000 obiskovalcev, zbranih pa je bilo kar 37.000 evrov, ki so bili namenjeni v dobrodelne namene. To kaže na izjemen občutek za družbeno odgovornost, ki ga izkazujejo lokalni gospodarstveniki, politiki ter prebivalci Ptuja.

Kot poroča Javni zavod Ptuj, se bo dogajanje otvoritvenega vikenda nadaljevalo tudi s številnimi spremljevalnimi dogodki, namenjenimi različnim generacijam. Med njimi velja omeniti sejem domačih rokodelcev Lokalko na mestni tržnici, pustno turistično vodenje, voden ogled Mestnega stolpa v maskah in številne druge prireditve, ki dokazujejo, kako uspešno se lahko tradicija prepleta s sodobnimi pristopi v turizmu.

Takšna organizacija in izvedba dogodkov, kot je Kurentovanje na Ptuju, dokazuje pomen sposobnega lokalnega vodstva, ki zna združiti spoštovanje tradicije s sodobnim turističnim pristopom ter družbeno odgovornostjo. Zato bo otvoritvena etnografska povorka ponovno dokaz odličnosti organizacije na Ptuju, ki je v Sloveniji in svetu prepoznaven primer dobre prakse.

MR