Je Jožef Lenart našel vzrok za porast lažnih prijav prebivališča?

V zadnjem času se v Sloveniji vse pogosteje pojavljajo primeri fiktivnih prijav prebivališča, kar povzroča resne težave in strah med lastniki nepremičnin. Problem fiktivnih prijav, ko neznanci prijavijo prebivališče na naslovih, kjer dejansko ne živijo, se je toliko povečal, da so nekateri lastniki prisiljeni sprejemati drastične ukrepe za zaščito svojih domov in varnosti.

 

Poslanec SDS Jožef Lenart, ki prihaja iz Spodnjega Podravja, je v zadnjih dneh izpostavil resnost te problematike. V svojem poslanskem vprašanju je neposredno naslovil ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja in ministra za javno upravo mag. Franca Propsa. Lenart je izrazil zaskrbljenost nad nenadzorovanim naraščanjem fiktivnih prijav prebivališč in pomanjkljivostmi v sistemu nadzora, ki bi moral preprečevati takšne zlorabe.

Kot je razvidno iz poročil medijev, se je v Debru pri Laškem, na območju Upravne enote Laško, izkazalo, da je v enem izmed blokov na naslovih lastnikov prijavljenih več tujih oseb brez njihove vednosti. Lastniki trdijo, da so bili njihovi podpisi ponarejeni, kar nakazuje na organizirano goljufijo, ki bi lahko vključevala tudi sodelovanje uradnikov. Ti dogodki so sprožili številna vprašanja o varnosti in zaščiti lastnikov nepremičnin ter o učinkovitosti nadzornih mehanizmov.

Lenart je v svojem vprašanju opozoril, da trenutna ureditev omogoča, da se prebivališče lahko prijavi na katerikoli upravni enoti, kar po njegovem mnenju prispeva k povečanju števila lažnih prijav. Obenem se sprašuje, zakaj upravne enote ne preverjajo istovetnosti podpisov na listinah in zakaj ni uvedena obvezna overitev podpisa lastnika pred prijavo prebivališča. Lenart je poudaril nujnost hitrega ukrepanja, saj trenutna situacija močno vpliva na občutek varnosti med lastniki nepremičnin.

Kot navaja poslanec, bi morala država nemudoma ukrepati in vzpostaviti bolj stroge varnostne protokole, da bi preprečila takšne goljufije v prihodnje. Med drugim predlaga uvedbo hitrih postopkov za izbris fiktivno prijavljenih prebivalcev, še posebej, če obstajajo jasni dokazi o ponarejanju in zlorabi.

Problem fiktivnih prijav prebivališč ni nov, vendar trenutna situacija zahteva odločnejše ukrepanje in bolj učinkovite rešitve. Poslanec Jožef Lenart je s svojimi vprašanji in pobudami izpostavil potrebo po nujnih spremembah, ki bi zagotovile večjo varnost in zaščito za vse lastnike nepremičnin v Sloveniji. Vprašanje ostaja: ali bo vlada Roberta Goloba končno ukrepala in preprečila nadaljnje zlorabe sistema?

MR