Eksodus slovenskih novinarjev v politiko, praktično izključno levo, se nadaljuje. A tokrat še precej bolj množično kot v času Domovinine analize, ki je pokazala, da se kar devet od desetih prestopnikov iz novinarskih vrst v politiko znajde v levih političnih strankah.
V času Golobove vlade ne gre več za posamične prestope, temveč že kar za trend, pri čemer prihajajo novinarji, ki so se v preteklosti bolj ali manj neprepričljivo otepali naklonjenosti in povezav ravno z levo politiko, tudi Robertom Golobom.
Vsak prehod novinarjev v politiko je “zadal focn novinarski integriteti”, to komentira predsednica Društva novinarjev Slovenije Petra Lesjak Tušek. In dodaja, da je ob tovrstni politizaciji novinarjev fohu “vse težje dokazovati načelno neodvisnost” .
V komentarju se tokrat ne ukvarjamo z zlizanostjo leve novinarske in politične scene, na katero na Domovini že dlje časa sistematično opozarjamo. Temveč opozarjamo na strateški namen Golobovega obdajanja z novinarsko falango z vezami v večini večjih in vplivnih slovenskih medijev so zapisali na domovina.je
Ko smo na Domovini leta 2019 delali analizo novinarskih prestopov v politiko in ugotovili, da se kar devet od desetih zgodi na relaciji osrednji mediji–stranke levo od sredine, smo v dvajsetih letih našteli 23 takšnih prestopov.
Najbrž se je v tistem obdobju zgodil še kakšen več, a zagotovo smo zajeli vse odmevnejše. Samo letos pa je novinarske vrste z namenom, da okrepijo vrste političnih strank oziroma njihove službe za odnose z javnostmi ter druge izpostave, zapustilo šest, če štejemo samo tiste, bolj izpostavljene v slovenskem medijskem prostoru.
Že pred volitvami je, naravnost s snemanja oddaje Utrip na nacionalki, med poslanske kandidate Gibanja Svoboda prestopila do takrat “neodvisna novinarka” Mojca Šetinc Pašek, in bila tudi izvoljena v državni zbor. V nasprotju s kolegom Blažem Zgago, ki se je pridružil Socialnim demokratom.
Po izvolitvi in konsolidaciji nove leve koalicije pa so se vrata iz novinarskih vrst v vladajočo politiko na ministrstva in v ministrske kabinete odprla na stežaj. Med najodmevnejšimi so bili prihod novinarja Studia City Dejana Štamflja k ministrici Levice Asti Vrečko na ministrstvo za kulturo, kamor mu je sledil nekdanji novinar Dela in portala Pod črto Lenart J. Kučić.
Po nekaj zatišja in kakšnem prestopu manj znanih novinarskih kadrov pa je udarilo sredi avgustovske vročice, ko so v novinarskih vrstah začeli intenzivneje kadrovati Golobovi – in to pri portalu, ki so ga z Robertom Golobom nekateri povezovali že prej – Odlazkovem Necenzurirano so zapisali na domovina.je
Bivša televizijka Mojca Šetinc Pašek je v parlamentarno preiskovalno komisijo, v kateri bodo preverjali financiranje medijev, ki so blizu njihovim opozicijskim nasprotnikom, vpoklicala novinarja Necenzurirano Tomaža Modica (SDS zdaj zaradi tega, ker naj bi preiskovalka obravnavala tudi financiranje portala Necenzurirano, zahteva njegovo izločitev).
Nekaj dni kasneje je odjeknila vest, da tiskovna predstavnica Gibanja Svoboda postaja druga novinarka tega portala, Vesna Vuković. Ta kadrovska poteza toliko bolj bode v oči, ker je Požareport pred časom razkril, da je podjetje Gen-I v času, ko ga je vodil Robert Golob, potrošilo 103 tisoč evrov za neznane storitve pri podjetju, ki ga je ustanovila in dolgo vodila prav Vukovićeva. Na povpraševanje Siola, za kakšen namen je šel denar, tega niso hoteli razkriti.
Temu pa je sledil še en kadrovski manever Golobovih: po neprijateljskem slovesu Dragana Barbutovskega z mesta vodje vladnega urada za komuniciranje (UKOM) so to funkcijo ponudili ženi še tretjega novinarja Necenzurirano, Petri Bezjak Cirman, ki tako zapušča vplivno mesto predsednice sveta delavcev RTV Slovenija. Za povrh pa so se začele še širiti govorice, da bo po pričakovani jesenski menjavi uprave Telekoma mesto odgovornega urednika portala Siol zasedel Primož Cirman sam. Govorice je podžgal sam predsednik vlade Robert Golob, ko je na vprašanje Dela v zvezi s tem odgovoril, da je Cirman “eden najboljših, če ne celo najboljši raziskovalni novinar v Sloveniji. Če bo kdaj to želel, ga vzamem v službo.”
Eden najboljših poznavalcev politično-medijske scene pri nas, Bojan Požar, je v jutranjem komentarju z naslovom “Necenzurirani prevzeli vse ključne info točke v državi” med drugim zapisal, da je Golob s tem praktično neposredno potrdil, da so novinarji portala Necenzurirano ne samo medijsko krilo njegove stranke in vlade, temveč tudi njegova osebna novinarska pretorijanska garda so zapisali na domovina.je
Predsednica DNS: “Focn novinarski integriteti”
V zapisu, polnem razočaranja in grenkobe, pa se je na zadnje novinarske prestope na Facebooku oglasila predsednica Društva novinarjev Slovenije Petra Lesjak Tušek.
Napisala je, da se prehodi novinarjev v politiko sicer niso začeli danes, je pa vsak od njih “po svoje zadal focn novinarski integriteti”, po katerih je “fohu vse težje dokazovati načelno neodvisnost, ker kdo bo pa torej še lahko verjel in zaupal vsem embedded novinarjem?!”
Nadalje Lesjak Tuškova ugotavlja, da je sicer rahlo absurdno, kako nam aktualna oblast dopoveduje, da bo depolizirala (javne) medije, hkrati pa se medtem novinarji politizirajo.
“Osebno ima vsak pravico do prehoda kamorkoli že – v politiko, biznis, piar, mora pa sprejeti tveganje, da bodo tudi njegovo dosedanje delo ocenjevali skozi to prizmo. In pri tem ne izigravati žrtve, da zdaj pa bo sledil oziroma se nadaljeval pogrom nad njim/njo.”
Razloge za to vidi v obupnih razmerah v novinarstvu, podplačanem in totalno razvrednotenem poklicu ter lastniško zafuranem (pre)velikem delu medijev. “Kupovali so si vpliv, mi pa smo verjeli, da “le” delamo novinarstvo,” je zapisala.
Kot predsednica DNS, novinarka in tudi povsem po človeški plati je zato žalostna in razočarana. Racionalno gledano pa ta pretres ni najhuje, kar je že bilo in še bo, in “se nam žal ni treba prav ničemur več čuditi”.
“Morda se zdi, da smo izgubili bitko za integriteto poklica. A nekateri še ostajamo. In veliko je bilo tudi dobljenega. Žal pa se vselej izkaže, da nikoli ni tako slabo, da ne bi pričakovali še slabšega ali da se slabše ne bi, bo tudi zgodilo,” zaključuje svoje razmišljanje.
Globlje razglabljanje o kontekstu Golobovega formaliziranja svojega medijskega vpliva s premeščanjem novinarjev v svoje politične vrste in posledicah tega prepustimo Martinu Nahtigalu, ki bo o tem kakšno rekel v nedeljskem komentarju.
Ob tovrstnem kadrovskem cunamiju, ki je v poletnem zatišju h Golobovim naplavil novinarsko četico, katero ima, glede na obravnavo, ki jo je pri njej deležen, razumljivo v čislih, opozorimo zgolj na to, da Robert Golob tega ne počne kar tja v en dan, brez pravega vzroka in naštudirane psihologije.
Da ve, kako z mediji, je pokazal že na čelu Gen-I-ja, ko so pogodbe za oglaševanje letele na vse strani, celo k Novi24TV, ko je bila še od Janševih odvisna njegova prihodnost na čelu državnega energetskega podjetja so zapisali na domovina.je
Zdaj, v politiki, za isti cilj uporablja drugo sredstvo. K sebi je potegnil vplivne novinarje, z vezami v levem interesnem zaledju ter poznanstvi in prijateljstvi v ključnih slovenskih medijih; dobro omreženo nekdanjo novinarko Dnevnika, Siola in Necenzurirano, predsednico sveta delavcev nacionalne hiše, tudi ženo člana upravnega odbora Društva novinarjev Slovenije, ki naj bi postal celo urednik paradržavnega Siola.
Eden ali dva bi lahko bila naključje, pet ali šest pa je vzorec. In ta vzorec pravi, da se Golob intenzivno pripravlja na katastrofično jesen-zimo, ko bodo udarili draginja, inflacija, višanje davkov, covid in še kaj.
Z mediji na svoji strani, ki znajo vsakršno diletantstvo ustrezno zapakirati ter prodati javnosti kot povsem spodoben dosežek v danih okoliščinah, se v politiki mnogo, mnogo lažje diha.
Vir: domovina.je
Preberite še:
Strokovnjak za energetiko mag. Leon Valenčič opozarja, da Golob obljublja nemogoče |
Želite biti redno obveščeni o novostih? Všečkajte FB stran: |
Luka ni več najbolj priljubljeno ime, to je ime, ki ga je izpodrinilo iz vrha lestvice. |
|
Prihaja recesija? Kje smo z evropsko minimalno plačo? |
TS