Slovenija se ponovno znajde pred nevarnim prepadom med ideološkim eksperimentiranjem in realnostjo vsakdanjega življenja na podeželju. Tokrat je v ospredju vprašanje upravljanja z medvedom, kjer je – kot poroča Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) – stroka povsem odrinjena, odločanje pa je očitno prepuščeno ozkim krogom nevladnih organizacij in njihovim vplivnežem v vrhu Golobove vlade.
Pobudo za podpis peticije z naslovom »Poziv vladi k vrnitvi strokovnega upravljanja medveda« so sprožili domačini iz Rakitne – kraja, ki je bil že večkrat priča konfliktom med ljudmi in medvedi, kar v praksi pomeni neposredno ogrožanje življenj in premoženja. KGZS pobudo odločno podpira in poziva državljane, da s podpisom izrazijo nestrinjanje z trenutnim stanjem.
Kot je razvidno iz vsebine peticije, se zahteva popravek aktualnega dovoljenja za odstrel medveda, ki bi moral letos po mnenju strokovnjakov znašati vsaj 206 osebkov. A vlada Roberta Goloba se očitno ne zmeni za mnenja gozdarjev, biologov in lovcev. Namesto tega klonira odločanje peščici ideološko vodene aktivistične srenje, ki jo bolj kot varnost ljudi zanima politična agencija in mednarodni PR.
Vlada je torej ponovno odpovedala pri ključnem vprašanju: kako zagotoviti varno sobivanje med človekom in velikimi zvermi? Po poročanju KGZS upravljanje z medvedom ni več rezultat usklajevanja z ljudmi na terenu, temveč netransparentnih odločitev pod vplivom nevladnikov, ki niso nikoli odgovorni za posledice svojih dejanj. In posledice so že tu – prebivalci na podeželju so vse bolj ujeti v spiralo strahu, nesigurnosti in ogroženosti.
To ni osamljen primer. Podobno se dogaja pri volku, pri obmejnem kmetijstvu, vinogradništvu, gozdarstvu – povsod, kjer je realnost trda, a je vlada raje zaverovana v svoj ideološki mehurček. Kdor dvomi v resnost situacije, naj obišče kraje, kjer medvedi prihajajo do hiš in kmetij. So to zveri, ki sobivajo, ali oblast, ki ignorira?
Danes imamo oblast, ki izključuje, ignorira stroko in ogroža varnost ljudi. In to pod krinko varovanja narave.
Peticija, ki jo najdete na openpetition.eu, je več kot klic po zdravi pameti – je poziv k vrnitvi odgovorne politike, ki bo znala ločiti med simbolno retoriko in dejanskimi problemi ljudi. Slovensko podeželje potrebuje zaščito, kmetje potrebujejo varnost, otroci na Rakitni pa brezskrben sprehod do šole – ne pa oblasti, ki jih je žrtvovala zaradi ideološkega bontona.
Zato je čas za spremembo. Dovolj imamo eksperimentov. Čas je, da se stroka vrne in da odgovornost znova prevzamejo tisti, ki znajo poslušati – in ukrepati.





















