V 85. letu starosti je umrl nevrokirurg Vinko Dolenc, ki je s svojimi izjemnimi dosežki na področju mikronevrokirurgije postavil Slovenijo na zemljevid svetovne medicine. Dolenc, rojen 29. junija 1940 v Sestržah pri Majšperku, je s svojo pionirsko medicinsko prakso in vrhunskim znanstvenim delom postal eden najuglednejših nevrokirurgov na svetu.
Po končani gimnaziji na Ptuju je študiral medicino v Ljubljani, kjer je leta 1966 diplomiral. Že leta 1969 je kot specialist uvedel mikrokirurške tehnike pri operacijah na perifernih živcih, kar je bil pionirski korak v tedanji skupni državi. Leta 1974 je končal specializacijo iz nevrokirurgije in kmalu postal eden vodilnih strokovnjakov v Evropi. Dolenc je od leta 1985 do 2011 vodil nevrokirurško kliniko v ljubljanskem UKC in s tem oblikoval prihodnost slovenske in evropske nevrokirurgije.
Njegovi prispevki vključujejo pet knjig o mikrokirurgiji in mikroanatomiji lobanjskega dna, med katerimi je knjiga Microsurgical Anatomy and Surgery of the Central Skull Base postala temeljni učbenik za nevrokirurge po vsem svetu. Objavil je več kot 200 znanstvenih člankov in bil član uredniških odborov šestih nevrokirurških revij. Njegova dela so dvignila ugled Slovenije v medicinskem svetu, za kar je leta 2015 prejel srebrni red za zasluge Republike Slovenije.
Preizkušnje na sodiščih
Poleg svojih znanstvenih dosežkov se je Dolenc soočil tudi z odmevno sodno bitko. Leta 2006 je izraelsko sodišče odločilo, da mora Dolenc plačati visoko odškodnino zaradi zapletov po operaciji izraelskega državljana v UKC Ljubljana. Sodbo so priznala tudi slovenska sodišča, kar je Dolencu povzročilo veliko finančno škodo. Kasneje je Evropsko sodišče za človekove pravice ugotovilo kršitve v postopkih slovenskih sodišč in mu dosodilo odškodnino v višini 390.000 evrov.
Zapustil neizbrisen pečat
Vinko Dolenc, rojen v Sestržah pri Majšperku, bo ostal v spominu kot eden najpomembnejših slovenskih zdravnikov. Njegovo delo na področju mikronevrokirurgije je dvignilo standarde v medicini in postavilo temelje za prihodnje generacije nevrokirurgov. Zapuščina tega izjemnega strokovnjaka bo živela naprej v medicini, znanosti in številnih življenjih, ki jih je s svojim delom izboljšal ali rešil.
Majšperk, Sestrže in celotna Slovenija se danes poklanjajo izjemnemu človeku, ki je s svojim znanjem in predanostjo ponesel ime svojega rojstnega kraja v svet.
MR