V Mladinskem kulturnem centru Stara steklarska na Ptuju je Center interesnih dejavnosti (CID) Ptuj izvedel že dvajseto edicijo projekta Jaz tebi – ti meni. Tokratna zimska izdaja, ki je potekala dopoldan, je znova pritegnila številne obiskovalce, ki so v sproščenem in družabnem vzdušju izmenjevali oblačila in modne dodatke. Projekt, ki se je skozi leta uveljavil kot primer dobre prakse na področju trajnostnega ravnanja s tekstilom, je znova dokazal, da so tudi majhni koraki lahko pomembni za okolje in skupnost.
Odgovorno ravnanje s tekstilom kot osrednji cilj
Projekt Jaz tebi – ti meni se osredotoča na zmanjševanje odpadkov, spodbujanje trajnostnega življenjskega sloga in negovanje solidarnosti. Na dogodkih, ki potekajo približno štirikrat letno, si obiskovalci v prijetnem družabnem okolju izmenjajo oblačila, obutev, nakit in druge modne dodatke. Praksa, ki je nastala iz preproste ideje o izmenjavi med prijatelji, se je skozi leta razvila v organiziran projekt, ki poleg druženja naslavlja tudi pomembne okoljske in družbene izzive.
»Vsi potrebujemo oblačila. Vendar v času preobilja pogosto napolnimo svoje omare s kosi, ki jih redko ali sploh nikoli ne nosimo. Naš projekt ponuja alternativo impulzivnemu nakupovanju, hkrati pa spodbuja odgovorno ravnanje s tekstilom,« so pojasnili v sporočilu za javnost iz CID Ptuj.
Dobrodelnost in solidarnost
Posebna dodana vrednost projekta je tudi njegova dobrodelna nota. Oblačila, ki na dogodkih ne najdejo novih lastnikov, so namenjena ptujski Varni hiši, kjer jih prejmejo ženske in otroci z izkušnjo nasilja. Ta praksa ne samo da pomaga družinam v stiski, temveč tudi krepi zavedanje o pomembnosti solidarnosti v lokalni skupnosti.
»Mlajše mamice imajo na dogodkih priložnost izmenjati otroška oblačila, kar je še posebej praktično in dobrodošlo, saj otroci hitro prerastejo svoja oblačila. Na ta način se zmanjšuje nepotrebno potrošništvo, hkrati pa se spodbuja kroženje virov,« pojasnjujejo organizatorji.
Trajnostni način osvežitve garderobe
Na dogodkih, kot je Jaz tebi – ti meni, se obiskovalci soočajo z vprašanjem odgovornega potrošništva. Ker so oblačila danes dostopna po izjemno nizkih cenah, potrošniki pogosto impulzivno kupujejo kose, ki jih nato skorajda ne uporabljajo. Ti dogodki spodbujajo razmislek o bolj trajnostnih praksah – oblačila, ki niso več v uporabi, dobijo novo življenje pri drugem lastniku, kar zmanjšuje tekstilne odpadke in blaži pritisk na okolje.
Trajnost, druženje in dobrodelnost
Dvajseta edicija projekta Jaz tebi – ti meni je ponovno pokazala, da lahko lokalne pobude učinkovito združijo trajnostne vrednote, druženje in dobrodelnost. Projekt ponuja okolju prijazno alternativo klasičnemu nakupovanju in obenem poudarja pomen skupnosti in solidarnosti.
Z dogodki, ki vključujejo izmenjave oblačil, pustnih kostumov, knjig in drugih predmetov, projekt na Ptuju dokazuje, da so okoljevarstvene pobude lahko tudi zabavne in koristne. In nenazadnje, takšni projekti nas opominjajo, da vsak izmed nas lahko prispeva k bolj trajnostnemu in odgovornemu svetu – korak za korakom, oblačilo za oblačilom.
MR