V Državnem zboru je danes potekala razprava o odgovornosti ministra za finance in podpredsednika vlade Klemna Boštjančiča, ki je v središču ene največjih korupcijskih afer v mandatu trenutne vlade. Kljub številnim dokazom o nepravilnostih so poslanci koalicijskih strank Gibanja Svoboda, Socialnih demokratov in Levice glasovali proti razrešitvi ministra ter s tem prevzeli odgovornost za sporni posel tudi na svoja pleča.
Afera Litijska 51: dvakrat preplačana podrtija
Jedro afere sega v konec leta 2023, ko je vlada Roberta Goloba prek dveh dopisnih sej omogočila ekspresni nakup stavbe na Litijski cesti 51 za kar 7,7 milijona evrov, čeprav je bila nepremičnina pred tem kupljena za zgolj 1,7 milijona evrov. Stavba, ki je bila predvidena za potrebe pravosodja, je danes še v slabšem stanju, brez možnosti uporabe, za njeno prenovo pa ni pripravljenih načrtov niti zagotovljenih sredstev.
Revizijsko poročilo Računskega sodišča je potrdilo, da je minister Boštjančič omogočil nakup z nezakonito prerazporeditvijo 6,5 milijona evrov iz splošne proračunske rezervacije. Ta sredstva bi morala biti uporabljena za nepredvidene namene, ne pa za vnaprej načrtovan nakup.
Minister zavrača očitke
Minister Boštjančič je v odzivu na interpelacijo trdil, da bi bil nakup izveden tudi brez njegovega posredovanja, če bi Ministrstvo za pravosodje imelo sredstva v svojem proračunu. Kljub temu je dokumentacija jasno pokazala, da je bil ravno on tisti, ki je omogočil sporni posel, in to z večkratnimi kršitvami Zakona o javnih financah ter podzakonskih aktov.
SDS: Minister mora prevzeti odgovornost
Poslanska skupina SDS je ministra obtožila več kaznivih dejanj, vključno z nevestnim delom v službi, oškodovanjem javnih sredstev in zlorabo uradnega položaja. Po besedah Zvoneta Černača je Boštjančič ravnal v nasprotju z vsemi načeli skrbnega gospodarjenja, saj je omogočil negospodaren nakup dvakrat preplačane nepremičnine, pri tem pa zavestno kršil zakonodajo.
“V kolikor bi minister deloval v skladu z zakonom, se nakup na Litijski cesti ne bi zgodil,” je poudaril Černač.
Posledice za davkoplačevalce
Nakup stavbe na Litijski cesti je davkoplačevalce stal skoraj 8 milijonov evrov, medtem ko sredstva za ključne potrebe, kot so božičnice za upokojence ali obnova po poplavah, ostajajo nedostopna. SDS je opozorila, da je vlada del sredstev za poplavno obnovo uporabila za financiranje tega spornega nakupa, kar dodatno spodkopava zaupanje v delovanje finančnega ministrstva.
Zaključek razprave in neuspešna interpelacija
Kljub argumentom opozicije so poslanci koalicije ministra Boštjančiča zaščitili pred razrešitvijo. Interpelacija je bila zavrnjena, a afera Litijska 51 ostaja simbol nepravilnosti in nesposobnosti trenutne vlade.
Dogajanje je jasno pokazalo, da trenutna koalicija ni pripravljena prevzeti odgovornosti za sporne posle, kar dodatno poglablja krizo zaupanja v institucije.
MR