V luči nedavnih dogodkov, ko so policisti na relacijah Ormož – Ptuj in v Središču ob Dravi prijeli več tujih državljanov, ki so nezakonito vstopili v Republiko Slovenijo, se pojavljajo vse glasnejše kritike na račun vladnih pristopov k reševanju varnostnih vprašanj. Incidenti, ki so se zgodili v soboto okoli 6. ure in danes okoli 4. ure, ko so bili prijeti štirje državljani Afganistana na vlaku med Ormožem in Ptujo ter dodatni štirje državljani Afganistana in en državljan Irana v Središču ob Dravi, kažejo na pomanjkljivosti v nadzoru meja in v sistemu sprejemanja migrantov.
Kljub temu, da so bili vsi prijeti tuji državljani po končanem postopku odpeljani v azilni dom, se pojavlja vse večja skrb med prebivalstvom glede učinkovitosti vladnih ukrepov za zagotavljanje varnosti. Varnostni izzivi, ki jih prinašajo nezakoniti prehodi meja, ne le da vzbuja strah in negotovost med ljudmi, ampak tudi postavlja pod vprašaj sposobnost vlade, da se učinkovito sooči s kompleksnostjo migracijske problematike.
Ta dogodka osvetljujeta perečo potrebo po celoviti prenovi varnostnih strategij in migracijske politike, saj je očitno, da trenutni pristopi ne zadostujejo zahtevam za zagotavljanje varnega in stabilnega okolja. Kritiki izpostavljajo, da brez resnega in celovitega pristopa k reševanju teh vprašanj, vlada tvega nadaljnjo erodiranje zaupanja javnosti v svojo sposobnost zaščite meja in zagotavljanja varnosti svojih državljanov.
V odgovor na te izzive se od vlade pričakuje, da bo sprejela konkretne in učinkovite ukrepe, ki bodo naslovili tako vprašanja varnosti kot tudi humanitarna vprašanja, povezana z migracijami. Potrebno je vzpostaviti boljše sodelovanje med državami na zunanji schengenski meji, okrepiti nadzor in hkrati zagotoviti spoštovanje mednarodnih obveznosti do prosilcev za azil. Le tako bo mogoče vzpostaviti ravnovesje med varnostjo državljanov in pravicami migrantov, ter obnoviti zaupanje v vladne institucije.
MR