Danes visok jubilej obeležuje Dr. Ludvik Toplak, eden prepoznavnejših in eminentnejših obrazov Spodnjega Podravja. Dr. Ludvik Toplak, rojen 13. julija 1942 v Mostljah v Slovenskih goricah, je končal gimnazijo na Ptuju. Leta 1967 je diplomiral iz prava na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.
Študij je nadaljeval v Beogradu in na New York University, kjer je leta 1973 magistriral iz primerjalnega trgovinskega prava. Leta 1980 je na Pravni fakulteti Univerze v Novem Sadu doktoriral z doktorskim delom Odgovornost poslovodnega organa v našem in tujem pravu. Kasneje se je študijsko izpopolnjeval na univerzah v Oslu (Norveška), Potsdamu (Zvezna republika Nemčija), Varšavi (Poljska), Los Angelesu (Združene države Amerike) in Strasbourgu (Francija). S krajšimi prekinitvami je kot redni profesor in prodekan predaval civilno in stvarno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. Tri mandate (od leta 1993 do leta 2002) je bil rektor Univerze v Mariboru. Po letu 2006 je predaval na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici. Leta 2007 je bil soustanovitelj zasebnega visokošolskega zavoda Alma Mater Europaea.
Politično delovanje
Sredi šestdesetih let prejšnjega stoletja je sodeloval z dr. Jožetom Pučnikom in revijo Perspektive. V času demokratizacije je sodeloval pri ustanovitvi Slovenske kmečke zveze (1988) in pri njenem preoblikovanju v Slovensko ljudsko stranko. Leta 1990 je bil na prvih povojnih večstrankarskih volitvah na listi Slovenske kmečke zveze kot delegat izvoljen v Skupščino Republike Slovenije. V tridomni skupščini je bil predsednik Družbenopolitičnega zbora. Bil je član Ustavne komisije, podpredsednik Komisije za spremljanje in nadzor lastninskega preoblikovanja družbene lastnine, član Odbora za finance in kreditno-monetarno politiko, član Odbora za mednarodne odnose in član delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope. Leta 1992 je bil na listi Slovenske ljudske stranke kot poslanec izvoljen v Državni zbor, vendar je leta 1993 odstopil. Med letoma 2002 in 2006 je bil veleposlanik Republike Slovenije pri Svetem sedežu v Vatikanu.
Predsednik Republike Slovenije mu je letos, ob dnevu državnosti, za izjemni prispevek k demokratizaciji in osamosvojitvi Slovenije ter njeni mednarodni in akademski uveljavitvi, podelil zlati red za zasluge.
Leta 2000 je postal redni član Evropske akademije znanosti in umetnosti v Salzburgu. Predsedoval je upravnemu odboru Slovenskega znanstvenega inštituta na Dunaju in v Bruslju. Kot rektor Univerze v Mariboru je bil član Sveta Republike Slovenije za visoko šolstvo, vodil je Podonavsko rektorsko konferenco, predsedoval Rektorski konferenci Alpe-Jadran ter bil član predsedstva Evropske rektorske konference. Bil je soustanovitelj in predsednik leta 1989 nastale Fundacije dr. Antona Trstenjaka.
Avtor večih knjig in člankov s področja prava
Je avtor več knjig in člankov s področja prava (je soavtor Komentarja Ustave Republike Slovenije iz leta 2002), ekonomije, managementa in ekologije. Za svoje delo je prejel priznanje ambasador Republike Slovenije v znanosti (2000), je častni občan Občine Juršinci (1997) in Mestne občine Maribor (2012).
Vir: DZ RS