Slovenija na poti v temo: ali nas vlada vodi v fašizem?

Slovenija je na prelomnici, kjer se postavlja vprašanje: Ali smo še vedno demokratična država, ali pa nas trenutna vlada vodi v avtokracijo? Dogajanje v zadnjem letu je jasen signal, da vladavina prava v naši državi usiha, kar bi moralo skrbeti vsakega državljana.

 

Politični nadzor nad institucijami: nov obraz avtokracije

Kot poroča Romana Tomc, podpredsednica Slovenske demokratske stranke (SDS) in evropska poslanka, se trenutna vlada pod vodstvom Roberta Goloba ne zadržuje pri poseganju v ključne demokratične institucije. Premier je odkrito napovedal “čiščenje” policije in javnih medijev, kar je uresničil z alarmantno vnemo. Policija je danes podvržena političnemu nadzoru, kar potrjujejo nepravilnosti pri imenovanju njenega direktorja. Tudi RTV Slovenija, nekoč steber neodvisnega novinarstva, je bila podrejena oblasti s spornim zakonom, ki ga še preučuje Ustavno sodišče. Medtem pa je vlada že razdelila milijone evrov “svojim” medijem, kar kaže na jasno namero prevzema popolnega nadzora nad informacijskim prostorom.

Romano Tomc iz SDS upravičeno skrbi demokracija v Sloveniji.

Sodstvo kot politično orodje

V Sloveniji se ponavlja zloraba sodstva za politične obračune, kar smo že videli v preteklosti pri procesu proti Janezu Janši. Premier Golob je nadaljeval to prakso. Sodijo opozicijskemu voditelju zaradi dvajset let starega nepremičninskega posla, medtem ko se sumljive finančne transakcije, povezane z njegovim lastnim kabinetom, ignorirajo. Procesi, namenjeni diskreditaciji političnih nasprotnikov, so vladna metoda zatiranja demokratičnega dialoga.

Koalicijska aroganca in ignoriranje opozicije

Koalicija z veliko večino v parlamentu ne uporablja moči za izboljšanje zakonodaje, temveč za utišanje opozicije. Poslancem Slovenske demokratske stranke in drugih opozicijskih strank se sistematično odvzema beseda. Politična kultura je na dnu; žaljivke in poniževalni izrazi so postali norma. Parlament je postal prizorišče politične nadvlade, ne pa dialoga.

Mednarodni kazalniki kažejo na zaskrbljujoče trende

Slovenija na indeksu zaznave korupcije pada. Nezaupanje ljudi v pravosodje in nadzorne institucije raste. Računsko sodišče je obtožilo državo nezakonitih transakcij, a namesto odgovornosti je vlada kaznovala sodišče z zmanjšanjem sredstev. Evropska komisija v poročilu o vladavini prava Slovenijo redno opozarja na pomanjkljivosti, a vlada opozoril ne jemlje resno. Namesto tega pod pretvezo reform nadaljuje politiko podrejanja institucij.

Kako dolgo še?

Trenutna vlada z zlorabo oblasti, omejevanjem opozicije in ignoriranjem pravne države nevarno spominja na avtokratske režime. Če se ta trend ne ustavi, se Slovenija utegne znajti na poti v fašistoidno vladavino, kjer pravica velja le za izbrane. Državljani si zaslužijo vodstvo, ki bo delovalo v njihovem interesu, ne pa interesu politične elite. Slovenska demokratska stranka je že v preteklosti dokazala, da razume pomen demokratičnih vrednot in vladavine prava. Čas je, da se Slovenija vrne na pot demokracije, preglednosti in svobode.

Ali bomo kot narod dopustili, da nam odvzamejo pravico do demokratične prihodnosti?

MR