Mestna občina Ptuj je na Bregu, na Zadružnem trgu 14, v zgradbi, ki je v občinski lasti, uredila center za socialno najšibkejše, katerega ključni cilj je zagotavljanje varne prenočitve brezdomnim osebam, ki jim bo ob tem v stanovanju na voljo tudi dnevni center.
Program zagotavlja Društvo za razvoj in izvajanje programov pomoči Ars Vitae. Zavetišče bo delovalo 365 dni na leto. Dnevni center je svoja vrata odprl konec julija, namestitveni del pa bo začel delovati še letos avgusta. Mestna občina Ptuj je želela z dnevom odprtih vrat dnevni center in zavetišče približati prebivalcem Ptuja.
Ptujska občina je obnovila doslej prazno trisobno stanovanje, v njem bo tudi sprejemališče, glede na potrebe bodo uporabniki tam lahko prejeli tudi oblačila, obutev in drugo materialno pomoč, deležni pa so tudi psihosocialne podpore in ter svetovalne pomoči.
Komu je namenjen program Kamra
Ciljna skupina ljudi, ki jim je program namenjen, se srečuje s kompleksno problematiko in si zaradi različnih vzrokov težko zagotovi osnovne življenjske pogoje, v družbi je pogosto tudi stigmatizirana. Gre predvsem za ljudi, ki se v življenju ne znajdejo in so potrebni vodenja in pomoči. To bo prvi namestitveni program na Ptuju. Zaživel je že januarja 2017 v ne-namestitveni obliki, projekt Donirana hrana pa je omogočil vstopno točko in prvi stik s to obliko pomoči potrebnih občanov. Trenutne situacije je mesto reševalo z napotitvijo občanov v dijaški dom, gostišča, zasebne sobe ali k sorodnikom.
Mestna občina Ptuj je kot lokalna skupnost dolžna zagotoviti ustrezne socialnovarstvene programe za zaščito in varstvo brezdomnih oseb. Pobudo za to je dal tudi Center za socialno delo Ptuj, na problematiko in potrebo po ustreznih rešitvah za brezdomne osebe pa so ob njem že dalj časa opozarjali v Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča, Zdravstveni dom Ptuj, Policija, ptujska Rdeči križ in Karitas.
Kot je povedal ptujski župan Miran Senčar, je prav, da lokalna skupnost pomaga socialno najšibkejšim, ki potrebujejo različne vrste pomoči. »S celostnim pristopom si lahko osebe, ki trenutno morda ne vidijo svetle točke v svojem življenju, s strokovno pomočjo v Kamri povrnejo upanje v lepšo prihodnost. Vesel sem, da smo s skupnimi močmi vzpostavili ta program na Ptuju.«
Miran Kerin, direktor Centra za socialno delo Ptuj, pa je povedal: »Končno smo na Ptuju dobili prostor, kjer lahko brezdomne osebe dobijo takojšnjo pomoč. Te potrebe smo zaznavali tudi v CSD in to je res neprecenljivega pomena za mesto.«
Prvi namestitveni program za brezdomne na Ptuju
Program zavetišča in dnevnega centra za brezdomne osebe bo zagotavljalo Društvo za razvoj in izvajanje programov pomoči Ars Vitae.
Predsednica društva Polona Toplak je dan odprtih vrat pospremila z besedami: »Ponosni smo, da nam je Mestna občina Ptuj zaupala v izvajanje prvi namestitveni program za brezdomne na Ptuju. S podporo socialnovarstvenim programom lahko MO Ptuj zagotavlja občanom visok nivo socialne varnosti in menim, da smo na Ptuju z razvojem obstoječe mreže pomoči to dejansko dosegli.«
Vodja programa Kamra Amadeja Kokot pa je prisotnim predstavila program in prostore: »V programu Kamra brezdomnim in drugim socialno ogroženim uporabnikom zagotavljamo varen prostor, kjer lahko ob podpori izvajalcev programa rešujejo svoje stiske in iščejo izhod iz težavne življenjske situacije. Za vsakim brezdomnim posameznikom stoji težka življenjska zgodba in vsak od nas se lahko zlomi pod težo življenjskih preizkušenj.«
Vir in foto: MO Ptuj