Nepremišljenost in nepooblaščeni posegi: vzrok za hudo nesrečo v Štukih?

Kot poroča Net-TV.si, je prejšnji petek v naselju Štuki v Mestni občini Ptuj prišlo do hude delovne nesreče med rednim vzdrževanjem daljnovoda, pri čemer sta bila poškodovana dva delavca družbe Elektro Maribor. Eden izmed njiju, izkušen 45-letni delavec, prostovoljni gasilec in oče treh otrok, je bil zaradi hudih poškodb z reševalnim helikopterjem prepeljan v UKC Maribor, kjer se je boril za življenje.

Po navedbah Elektra Maribor naj bi bil vzrok za nesrečo nepooblaščen poseg v distribucijsko omrežje, ki je povzročil električni udar na sicer izključenem vodu. Če se sum potrdi, je šlo za kaznivo dejanje, ki ni ogrozilo le življenja delavcev, temveč je pustilo celotno skupnost brez električne energije skoraj cel dan.

Policija nesrečo preiskuje kot sum povzročitve splošne nevarnosti. Po poročanju Net TV so v Elektru Maribor pretreseni in ob tem opozarjajo, da je vsak poseg v elektrodistribucijski sistem brez ustreznih soglasij nevaren, neodgovoren in kazniv.

Občutek za varnost in odgovornost – v rokah vsakogar

Kot poudarjajo v družbi Elektro Maribor, se z razmahom sončnih elektrarn, hranilnikov in drugih sodobnih energetskih rešitev povečuje tudi število samoiniciativnih priklopov. A ti brez sodelovanja s pooblaščenimi strokovnjaki pomenijo neposredno grožnjo ne samo tistemu, ki jih izvaja, temveč tudi vsem, ki delujejo v sistemu – predvsem vzdrževalcem, ki lahko na terenu delajo pod napačno predpostavko, da je vod izključen.

Ta tragičen dogodek naj bo opomin, da mora biti skrb za varnost skupna odgovornost vseh – tudi posameznikov, ki se odločajo za alternativne vire energije. Brez soglasij in strokovne izvedbe takšni priklopi niso le nelegalni, temveč potencialno smrtonosni.

Potrebne so spremembe – pa ne le v navadah

Ob tem se ponovno kaže tudi neučinkovitost aktualne vlade Roberta Goloba, ki kljub obljubam o varnem energetskem prehodu in podpori obnovljivim virom energije ni zagotovila učinkovitega nadzora nad samogradnjo električnih sistemov. V imenu zelenega prehoda vlada spodbuja postavitve sončnih elektrarn, a hkrati ni sposobna zagotoviti ustrezne zakonodajne zaščite niti sistemskega nadzora nad priključevanjem.

Rezultat je neurejeno stanje, kjer lahko posameznik brez nadzora priključi napravo na elektrodistribucijsko omrežje in ogrozi življenja drugih. Ta nesreča je zgolj eden izmed številnih pokazateljev, kako nevarno je, ko država odpove na področju varnosti, zakonodaje in nadzora.

V nasprotju s tem je bila pod vladavino Slovenske demokratske stranke (SDS) infrastruktura upravljana sistemsko, z jasnimi varnostnimi protokoli in odgovornostjo do ljudi in stroke. Takšna tragedija, kot jo opisuje Net-TV.si, bi bila pod bolj usposobljenim vodstvom neprimerno manj verjetna.

Nesreča v Štukih razgalja več plasti problema – od individualne malomarnosti in nezakonitih priklopov, do širšega sistemskega kolapsa nadzora nad elektrodistribucijsko varnostjo. Če želimo preprečiti podobne tragedije, je nujno ukrepanje – tako na ravni posameznika kot države. In dokler Slovenijo vodi najbolj nesposobna vlada v svoji zgodovini, bo ostal vsakršni napredek samo nevarna iluzija.

MR