Mladi talenti navdušili na Podjetniškem izzivu za mlade 2025

Ptuj, 11. februar 2025 – Podjetniški izziv za mlade 2025 je tudi letos postavil oder mladim inovatorjem, ki so skozi večmesečni program razvijali svoje poslovne ideje in podjetniške veščine. Več kot 300 učencev in dijakov ter 30 mentorjev iz osnovnih in srednjih šol širšega ptujskega območja je predstavilo več kot 100 inovativnih rešitev, ki naslavljajo tehnološke, okoljske, zdravstvene in organizacijske izzive sodobne družbe.

Mladi ustvarjali rešitve za prihodnost

Na dogodku, ki je potekal v Dominikanskem samostanu na Ptuju, so se predstavili zmagovalci šolskih tekmovanj, ki so pred občinstvom in strokovno komisijo predstavili svoje najboljše ideje. Med najbolj izstopajočimi rešitvami so bile:

Pametna elektronska tablica, ki bi nadomestila težke šolske torbe in omogočila bolj učinkovito učenje.
Sistem za zmanjšanje težav s spletnimi nakupi, ki s pomočjo umetne inteligence zmanjšuje število neprevzetih paketov in optimizira poslovanje spletnih trgovcev.
Aplikacija za personalizacijo parfumov iz naravnih sestavin, prilagojenih posameznikovim željam in potrebam.
Digitalna platforma za hitrejši dostop do zdravstvenih storitev, ki omogoča vpogled v osebne zdravstvene podatke in naročanje na preglede.
Avtonomni robot za čiščenje mestnih površin ter pametni koš, ki omogoča boljše ločevanje odpadkov.
VR-restavracija, kjer obiskovalci prek virtualne resničnosti raziskujejo kulinarične dobrote iz različnih delov sveta.
Koncept zabav brez telefonov, ki mlade spodbuja k večji medsebojni povezanosti in bolj pristnim družabnim stikom.

Močna podpora lokalne skupnosti

Dogodek so podprli ZRS Bistra Ptuj, Mestna občina Ptuj, Šolski center Ptuj in Manager klub Ptuj, ki že vrsto let vlagajo v razvoj podjetniških kompetenc med mladimi. Županja Mestne občine Ptuj, Nuška Gajšek, je v svojem nagovoru poudarila pomen tovrstnih pobud in izrazila podporo mladim inovatorjem, saj ti predstavljajo ključne nosilce prihodnjega razvoja regije.

Dr. Lidija Tušek, vodja programa PIzM na ZRS Bistra Ptuj, je izpostavila, da mladi ne le sledijo trendom, temveč jih aktivno soustvarjajo in postavljajo temelje za prihodnje inovacije.

Od ideje do poslovnega modela

Razvoj poslovne ideje ni enostaven – mladi so več mesecev raziskovali trg, razvijali poslovne modele in se pripravljali na predstavitev. Pri tem so jim pomagali mentorji iz ZRS Bistra Ptuj in učitelji, ki so sodelovali v podjetniških delavnicah pod okriljem SPIRIT Slovenija. Udeleženci so se srečevali z izzivi, kot so postavitev cenovne strategije, stroškovna analiza in ocena tržnega potenciala, pri čemer je bilo mentorstvo ključnega pomena.

Zmagovalci dogodka

Na koncu dogodka je strokovna komisija izbrala najboljše ekipe, ki so navdušile tako s kreativnostjo kot izvedljivostjo svojih idej.

🏆 Top 3 ekipe osnovnih šol:

  1. OŠ Olge Meglič – projekt ZILIS
  2. OŠ Ormož – projekt SMETKoBOT
  3. OŠ Videm pri Ptuju – projekt Cube en forma

🏆 Top 3 ekipe srednjih šol:

  1. Gimnazija Ptuj – projekt MEd-sync
  2. ŠC Ptuj, ŠETK – projekt EXOTIC
  3. ŠC Ptuj, ŠETK – projekt HIGHVIBE

🏆 Izbor občinstva:
✅ Osnovne šole: OŠ Olge Meglič (ZILIS)
✅ Srednje šole: Gimnazija Ptuj (MEd-sync)

Mladim inovatorjem svetla prihodnost

Predsednica strokovne komisije, mag. Mirjana Nenad, je v zaključnem govoru izrazila navdušenje nad izjemno ravnijo predstavitev, ki so jih mladi nadgradili v pravo doživetje:
„Vsaka ekipa nas je s svojo energijo, samozavestjo in prepričljivostjo popeljala v svet svojih rešitev, kot da smo že njihovi kupci, uporabniki ali celo partnerji.“

Tudi direktor ZRS Bistra Ptuj, Danilo Čeh, je dogodek označil kot dokaz, da zanimanje mladih za podjetništvo ostaja izjemno močno, kar je ključnega pomena za prihodnji razvoj gospodarstva in inovacij v Sloveniji.

Podjetniški duh med mladimi ostaja živ

Podjetniški izziv za mlade 2025 je še en dokaz, da mladi niso le pasivni opazovalci, temveč aktivni ustvarjalci prihodnosti. S podporo mentorjev, podjetnikov in lokalne skupnosti lahko njihove inovativne ideje prerastejo v resnične podjetniške zgodbe, ki bodo v prihodnosti izboljšale kakovost življenja in prispevale k razvoju družbe.

MR