DZ je sprejel Zakon o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19. Gre za že deseti protikoronski zakon, ki prinaša nove dodatke in podaljšuje nekatere dosedanje ukrepe. Med drugim podaljšuje pravico do enkratnega solidarnostnega dodatka za novorojenčke do 30. junija 2023 in predvideva izplačilo solidarnostnega dodatka tistim, ki prejemajo pokojnino do vključno 732 evrov. Zakon še ni stopil v veljavo.
Včeraj sprejeti #PKP10 prinaša zakonsko osnovo za podaljšanje veljavnosti lanskih turističnih bonov. #Boni2020 bodo tako s sklepom vlade lahko podaljšani do 30. 6. 2022.
Doslej je bilo unovčenih 83,13 % bonov 2020 in 50,1 % bonov 21. pic.twitter.com/Y7c23CVmR5
— MGRT Slovenija (@MGRTgov) December 28, 2021
Zakon podaljšuje pravico do enkratnega solidarnostnega dodatka za novorojence
Do enkratnega solidarnostnega dodatka za novorojence v višini 500 evrov je upravičen eden od staršev ali druga oseba ali posvojitelj za vsakega otroka s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, rojenega do 30. junija 2023.
Krepijo se programi v podporo družini
Posledice epidemije covid-19 in spremljajoči ukrepi na otrocih in mladostnikih ter njihovih družinah puščajo posledice. Življenje otrok in mladostnikov se je spremenilo, saj so soočeni z številnimi izgubami, prekinjenimi rutinami in zmanjšanju socialnih stikov, ki so poglavitnega pomena za njihov zdrav osebnostni razvoj. Zakon tako za 10 % povečuje sredstva za izvajanje vsebine svetovanja in pomoči ranljivim skupinam obstoječih in novih uporabnikov v centrih za družine, ki se soočajo s težavami in so posledica epidemije covid-19.
V okviru 10 % dodatnega financiranja od vrednosti programa v podporo družini bo ministrstvo v letu 2022 zagotovilo 1958 dodatnih ur neposrednega dela z uporabniki oziroma ur svetovanja z namenom izboljšanja sposobnosti obvladovanja čustev, gradnje pozitivne samopodobe, učenje reševanja raznovrstnih problemov.
Otroci in mladostniki ter njihove družine so zaradi epidemije Covida-19 soočeni z številnimi izgubami, prekinjenimi rutinami in zmanjšanju socialnih stikov.
S #PKP10 povečujemo sredstva za svetovanje in pomoč ranljivim skupinam uporabnikov v centrih za družine.👶👧👍#ukrepizavse pic.twitter.com/DLreO769HK— MDDSZ (@mddszRS) December 28, 2021
Solidarnostni dodatek za upokojence
V času izbruha epidemije korona virusa, ki je prizadel celotno prebivalstvo RS, so ena od najbolj ogroženih skupin tudi upokojenci. Pravica do izplačila solidarnostnega dodatka za upokojence se tako določa prav z namenom, da se zagotovi višja socialna varnost upokojencem z nižjimi pokojninami, brezposelnim prejemnikom nadomestil iz invalidskega zavarovanja ter uživalcem poklicnih pokojnin.
Do solidarnostnega dodatka bodo upravičeni tisti upokojenci, ki prejemajo pokojnino do vključno 732 evrov mesečno, in sicer v treh različnih višinah, v odvisnosti od višine prejete pokojnine v decembru:
− uživalcem pokojnin, ki prejemajo pokojnino v znesku do 523 evrov, se solidarnostni dodatek za upokojence izplača v višini 300 evrov,
− uživalcem pokojnin, ki prejemajo pokojnino v znesku od 523 do 628 evrov, se solidarnostni dodatek za upokojence izplača v višini 230 evrov in
− uživalcem pokojnin, ki prejemajo pokojnino v znesku od 628 do 732 evrov, se solidarnostni dodatek za upokojence izplača v višini 130 evrov.
Solidarnostni dodatek za upokojence bo izplačan do konca januarja 2022.
#PKP10 prinaša solidarnostni dodatek za:
✅ upokojence z nižjimi pokojninami,
✅ invalide in
✅ vojne veterane.Dodatek bo izplačan ob izplačilu pokojnine za mesec december oz. najkasneje do 15. januarja 2022. pic.twitter.com/Sdcblss5qI
— SDS (@strankaSDS) December 27, 2021
Poenostavljeno obveščanje inšpektorata o delu na domu na elektronski način
Podaljšuje se poenostavljen način obveščanja inšpektorata za delo o začetku dela delavca na domu, in sicer na elektronski način preko portala SPOT. Gre za eno izmed komponent poenostavitev v okviru dela na daljavo.
Pomoč institucionalnemu varstvu
Na podlagi zakona se lahko podaljša financiranje kritja izpada prihodkov zaradi nezasedenih kapacitet, kritje najema dodatnih prostorov in kritje stroškov vzpostavitve zunanje rdeče cone pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev, institucionalno varstvo, zaradi obvladovanja epidemije covid-19 in njenih posledic. S tem se zagotovi ustrezno raven oskrbe in zaščite stanovalk in stanovalcev institucionalnega varstva. Ukrep se lahko s sklepom Vlade podaljša največ za šest mesecev.
Zaradi epidemije COVID-19 smo pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev do 31.12.2021 že omogočili kritje stroškov nezasedenih kapacitet, najema dodatnih prostorov in stroškov, ki so nastali zaradi vzpostavitve rdeče cone. S predlogom #PKP10 pa financiranje podaljšujemo. ✅👵👴 pic.twitter.com/1oIc2nSllS
— MDDSZ (@mddszRS) December 27, 2021
Daljše obdobje za prenos in izrabo letnega dopusta.
S predlogom se podaljšuje obdobje prenosa in izrabe letnega dopusta, ki bi brez takšne rešitve lahko propadel. Delavci lahko tako neizrabljen dopust iz leta 2020 izrabijo še do 1. aprila 2022 (sicer bi propadel ob zaključku leta 2021) in ves neizrabljen dopust za leto 2021 izrabijo do konca leta 2022 (brez te rešitve bi propadel 30. 6. 2021).
Preberite še:
POZOR! Poostreni nadzori spoštovanja ukrepov v medprazničnem času |
Želite biti redno obveščeni o novostih? Všečkajte FB stran: |
Bonitetne agencije v letu 2021 potrdile visoke ocene za Slovenijo |
|
Predsednik vlade Janez Janša na slovesnosti ob podelitvi državnih odlikovanj |
MR