Računsko sodišče je izvedlo revizijo poslovanja Komunalnega podjetja Ptuj za leto 2022 in izdalo mnenje s pridržkom. Kot poroča Lokalec.si, podjetje ni odpravilo vseh nepravilnosti, ugotovljenih v postopku, zato je bilo pozvano k predložitvi odzivnega poročila. Poleg tega je prejelo tudi priporočila za izboljšanje poslovanja.
Poslovanje v neskladju s predpisi in pogodbami
Računsko sodišče je ugotovilo, da Komunala Ptuj v nekaterih primerih ni poslovala skladno z veljavnimi predpisi in pogodbami. Med glavnimi nepravilnostmi je bilo izpostavljeno pomanjkljivo urejanje pravic direktorja v pogodbi o zaposlitvi, kjer nadzorni svet ni določil pravil za vse dodatne pravice članov poslovodstva.
Sporna oskrba s pitno vodo
Ena izmed resnejših ugotovitev revizije je povezana z oskrbo s pitno vodo. Po navedbah računskega sodišča je Komunala Ptuj na mejnih območjih šestih občin izvajala oskrbo brez pridobljene koncesije in ustrezno sklenjenih koncesijskih pogodb. Prav tako je na treh drugih mejnih območjih dovolila izvajanje oskrbe s pitno vodo drugemu izvajalcu, kljub pomanjkanju potrebnih koncesij in pogodb. Program oskrbe s pitno vodo, ki ga je pripravilo podjetje, prav tako ni vseboval vseh predpisanih podatkov.
Javno naročilo in preseganje pogodbenih obveznosti
V reviziji je bilo razkrito tudi, da je podjetje oddalo javno naročilo za prevzem in končno obdelavo dehidriranega blata ponudniku, ki je predložil nedopustno ponudbo, kar je v letu 2022 podjetje stalo 756.412 evrov brez DDV. Poleg tega je Komunala Ptuj plačala za dobavo duktilnih vodovodnih cevi znesek, ki je za 1836 evrov brez DDV presegal pogodbeno določeno obveznost, kar dodatno kaže na neskladnosti v poslovanju.
Potreba po izboljšavah
Računsko sodišče je ob koncu revizije podalo jasna priporočila za izboljšanje poslovanja Komunale Ptuj. Od podjetja se pričakuje, da bo v odzivnem poročilu predstavilo ukrepe za odpravo ugotovljenih nepravilnosti in vzpostavitev skladnosti s predpisi in pogodbami.
Kot navaja Lokalec.si, so te ugotovitve pomembno opozorilo, da je potrebno skrbno in transparentno upravljanje javnih sredstev, predvsem v sektorju, ki neposredno vpliva na kakovost življenja občanov.
MR