V torek, 19. novembra 2024, se je v Ljubljani v organizaciji Razvojnega centra Ptuj odvila delavnica na temo prehranske varnosti in trajnostnega ravnanja s hrano. Dogodek, ki je združil strokovnjake, aktiviste in zainteresirane posameznike, je bil namenjen ozaveščanju o pomembnosti odgovornega ravnanja s hrano ter iskanju praktičnih rešitev za zmanjšanje zavržene hrane.
Prehranska varnost – temelj trajnostne družbe
Dogodek se je začel z uvodnim govorom, kjer je bil poudarjen pomen prehranske varnosti kot temeljnega kamna trajnostnega razvoja. Prehranska varnost presega zgolj dostop do hrane – vključuje tudi trajnostno pridelavo, pravične pogoje za delo v prehranski verigi ter zmanjševanje zavržene hrane. Udeleženci so spoznali, da lahko z majhnimi koraki, kot so odgovorno ravnanje s hrano in spodbujanje lokalne pridelave, prispevajo k večji prehranski varnosti za vse.
Odgovorno ravnanje s hrano
Po uvodnem nagovoru se je dogajanje nadaljevalo z interaktivno delavnico, kjer so udeleženci raziskovali inovativne načine za zmanjšanje odpadkov pri pripravi obrokov. S pomočjo praktičnih primerov in izmenjave idej so udeleženci preučevali, kako bolje izkoristiti hrano, ki bi jo sicer zavrgli, ter kako spodbujati bolj trajnostne prehranjevalne navade.
Delavnico je vodila ekipa strokovnjakov, ki je predstavila konkretne korake za zmanjšanje zavržene hrane, od kreativne uporabe ostankov do načrtovanja obrokov z manjšo obremenitvijo za okolje. Udeleženci so bili povabljeni, da delijo svoje izkušnje in dobre prakse, kar je ustvarilo živahno in inspirativno vzdušje.
Pokušina hrane iz Slovenije in Ukrajine
Dogodek se je zaključil s pokušino hrane, ki je simbolično združila tradicije in inovacije iz Slovenije in Ukrajine. Na mizi so se znašle jedi, pripravljene iz sestavin, ki jih pogosto zavržemo, ali hrane slabše kakovosti, a še vedno okusne in hranljive.
Iz Slovenije so udeleženci uživali v jedeh, kot so ričet iz ostankov zelenjave, kruhov narastek in kruhovi cmoki iz starega kruha in tradicionalne jedi z lokalnimi sestavinami. Ukrajinska kulinarična tradicija je bila predstavljena z bogatim borščem, sveže pečenim kruhom ter raznovrstnimi prigrizki, ki so navdušili vse prisotne.
Odgovornost in navdih za prihodnost
Delavnica je bila več kot le priložnost za učenje – bila je tudi navdih za nadaljnje ukrepanje. Udeleženci so odšli z novimi idejami in motivacijo, kako zmanjšati zavrženo hrano, spodbujati trajnostno prehranjevanje in postati zgled za druge. Dogodek je pokazal, da so tudi majhni koraki lahko pomemben prispevek k bolj trajnostnemu svetu.
Organizatorji Razvojnega centra Ptuj so ob koncu dogodka poudarili, da si želijo podobne aktivnosti organizirati tudi v prihodnje, saj so odzivi udeležencev dokazali, kako pomembne so tovrstne pobude za ozaveščanje in povezovanje skupnosti.
Dogodek je bil financiran s strani platforme SLOGA v okviru 12. slovenskih razvojnih dni, ki so med 15. in 22. oktobrom potekali pod naslovom Za svet brez lakote, v organizaciji Ministrstva za zunanje in evropske zadeve. |