Je konec demokracije v Sloveniji?

Slovenija, ki je dolga leta veljala za zgled parlamentarne demokracije in svobode, je pod trenutnim vodstvom priča alarmantnim kršitvam temeljnih demokratičnih principov. Ravnanja predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič in podpora, ki jo prejema od vladajoče koalicije, po mnenju opozicije ter številnih strokovnjakov, postavljajo pod vprašaj temelje pravne in demokratične države.

 

Demokratične vrednote v razsulu

Predsednica državnega zbora, ki naj bi bila prva med enakimi in varuhinja demokracije, po navedbah SDS sistematično krši ustavo, poslovnik in dolgoletno parlamentarno prakso. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je ob današnji razpravi o razrešitvi Klakočar Zupančičeve opozorila, da njeno ravnanje hram demokracije spreminja v “teater absurda”, poln sovražnosti in samovolje, kjer so opozicijski poslanci deležni nedostojnega in diskriminatornega odnosa.

Med očitki so:

  • zavestno zavlačevanje ustanovitve preiskovalnih komisij,
  • nepravilno vlaganje in obravnava amandmajev,
  • omejevanje ustavnih in zakonskih pravic opozicije,
  • metanje opozicijskih knjig v smeti ter njihova odstranitev iz sejnih dvoran,
  • ignoriranje priporočil zakonodajno-pravne službe,
  • sistematično zatiranje svobode govora v parlamentu.

Politični pritisk in represija

Najbolj zaskrbljujoče je, da predsednica Državnega zbora hote in zavestno ustvarja okolje, kjer politična volja vlada nad pravom, kar je, kot poudarja ustavni pravnik Klemen Jaklič, značilnost totalitarnih sistemov.

“Če tega ne ustavimo, se lahko zbudimo v neki drugi državi,” je v svojem stališču poudarila Jelka Godec.

Simptomi avtoritarnega režima

SDS je posebej opozorila na pritiske na sodno vejo oblasti, kjer je Klakočar Zupančičeva pozivala k odstopu ustavnega sodnika Jakliča in zahtevala njegovo izločitev iz ključnih zadev. Takšna dejanja spominjajo na zgodovinske primere zatiranja neodvisnega sodstva in svobode govora. Jelka Godec je dogajanje primerjala z zloveščimi časi iz 30. let prejšnjega stoletja: “Ko se začno sežigati knjige, kmalu sledijo še hujša dejanja.”

Poziv k ukrepanju

Poslanska skupina SDS je danes jasno izrazila stališče, da predsednica državnega zbora ni več primerna za vodenje parlamenta. Njen mandat je zaznamovan z razkrojem demokratičnih standardov, sistematičnim omejevanjem opozicije in rušenjem temeljnih načel pravne države.

“Če tega ne ustavimo zdaj, bo prepozno,” opozarjajo v SDS.

Slovenija se nevarno približuje stanju, kjer demokracija postane zgolj fasada za avtoritarno vladavino. Branilci svobode in demokracije morajo ukrepati, preden se zgodovina ponovi.

MR