V zadnjih dveh letih se Slovenija sooča s katastrofalnim upravljanjem pod trenutno vlado, ki jo mnogi označujejo za najbolj nesposobno v zgodovini države. Janez Janša, nekdanji premier, ki je v preteklosti že dokazal svoje vodstvene sposobnosti, je bil med najbolj glasnimi kritiki trenutne situacije. Janša, ki je Slovenijo vodil po poti uspeha, razvoja in blaginje, je zdaj izpostavil številne pomanjkljivosti in neuspehe aktualne vlade.
Neuresničene obljube in prazna retorika
“Če pogledamo vašo koalicijsko pogodbo po vsebini in po teži zavez, ki si jih je koalicija sama zadala, in to ponderiramo, pridemo do nekje 14% uresničenega,” je Janša zapisal na Twitterju.
“Se pravi, koalicija je v 2 letih, tj. v prvi polovici mandata uresničila po vsebini slabih 14% od tega, kar si je zadala.” Ta alarmantna izjava razkriva, kako malo je bilo doseženega v prvem delu mandata, kar je bistveno manj od pričakovanega.
.@JJansaSDS: Govorijo o tem, da bo potrebno povečati prispevek za RTV. Vlada je tja dala dodatne milijone. Ministrica za kulturo je rekla, da to ne bo obremenilo davkoplačevalcev, ker bo šlo to iz proračuna. A Marsovci polnijo proračun? Davkoplačevalci ga polnijo. Če so v vladi… pic.twitter.com/1gNjM2mF1o
— SDS (@strankaSDS) May 30, 2024
Nerešene zdravstvene reforme
Janša je tudi ostro kritiziral nezmožnost vlade, da izvede obljubljene zdravstvene reforme.
“Prva prioriteta, ki je bila zaklinjana, ponavljana in celo še enkrat podpisana s strani vseh poslancev koalicije, je bila zdravstvena reforma. Od celega paketa, ki ga je koalicija podpisala, je bilo mogoče realiziranih 6%, če smo zelo dobronamerni,” je poudaril.
Kljub ponavljajočim se obljubam in zagotovilom, je napredek na tem področju minimalen, kar pomeni, da zdravstveni sistem ostaja v krizi.
.@JJansaSDS: Če pogledate, kje druge države ustanavljajo migrantske centre, boste videli, da jih ustanavljajo tam, od koder je potem najkrajša pot iz države. Ne pa na vstopnih točkah. Pri nas se dela obratno in to brez tega, da bi se lokalne skupnosti o tem sploh obvestilo.… pic.twitter.com/q5t1TF5FO0
— SDS (@strankaSDS) May 30, 2024
Neupravičena povečanja stroškov in zaposlitev
Med Janševimi kritikami je tudi neuspešna reorganizacija vlade, ki je prinesla več kot 1000 novih zaposlitev v manj kot dveh letih, kar je ustvarilo dodatne stroške za državni proračun.
“Rezultat famozne reorganizacije vlade, za katero je bilo rečeno, da ne bo nič stala, da bo izboljšala poslovanje in da ne bo zahtevala novih zaposlitev, je prinesla več kot 1000 novih zaposlitev v manj kot 2 letih v državni upravi. Bruto strošek 1000 in nekaj več zaposlenih je blizu 100 milijonov eur,” je zapisal.
.@JJansaSDS: Roke odlagate iz meseca v mesec. Stavkajo vam upravne enote. Del administracije, ki je v prvih bojnih linijah. Na zelo pomembembnih mestih. Od njihove hitrosti je odvisna hitrost razvoja. Če se vloge hitreje rešujejo, se projekti hitreje realizirajo. /…/ So pa… pic.twitter.com/rBdHb4prEA
— SDS (@strankaSDS) May 30, 2024
Janša kot primer uspešnega voditelja
Janša, ki je v preteklosti uspešno vodil Slovenijo, ostaja glasen kritik in zagovornik boljše politike in upravljanja države. Njegove izkušnje in pretekli uspehi poudarjajo kontrast med trenutnim stanjem in potencialom, ki bi ga lahko dosegli z bolj učinkovitim vodstvom. Njegove kritike temeljijo na dejstvih in izkazujejo potrebo po spremembah v trenutnem političnem vodstvu.
Slovenija potrebuje voditelje, ki so sposobni izpolniti svoje obljube in učinkovito upravljati državo. Trenutna vlada se sooča z vse večjimi pritiski in kritikami, kar bi lahko vodilo do pomembnih političnih sprememb v prihodnosti.
.@JJansaSDS: Če pogledamo vašo koalicijsko pogodbo po vsebini in po teži zavez, ki si jih je koalicija sama zadala, in to ponderiramo, pridemo do nekje 14% uresničenega. Se pravi, koalicija je v 2 letih, tj. v prvi polovici mandata uresničila po vsebini slabih 14% od tega, kar… pic.twitter.com/Sszc3O1EMK
— SDS (@strankaSDS) May 30, 2024
MR