Zadnji podatki, pridobljeni na podlagi poslanskega vprašanja Suzane Lep Šimenko (SDS), jasno razkrivajo zaskrbljujoče stanje elektrodistribucijskega sistema v Sloveniji. Kot je razvidno iz priloženih tabel, so distributerji električne energije v zadnjih 20 letih pobrali milijarde evrov omrežnine, a so sredstva za investicije v prenovo in posodobitev omrežja ostala daleč za pričakovanji. Dobički, ki so jih beležili posamezni distributerji, so očitno presegali vlaganja v omrežje, kar postavlja resna vprašanja o prioritetah teh podjetij in odgovornosti vlade Roberta Goloba.
Omrežnina: Visoki prihodki, nizka vlaganja
Kot je poudarila Suzana Lep Šimenko, so se v zadnjih letih v medijih večkrat pojavili podatki o ogromnih dobičkih elektrodistributerjev. Kljub temu se stanje električnega omrežja za končne uporabnike ni izboljšalo. Odjemalci električne energije, tako gospodinjstva kot podjetja, se še vedno soočajo s slabim omrežjem, zaradi katerega pogosto ni mogoče niti priključiti obnovljivih virov energije, kot so sončne elektrarne. Številke kažejo, da je bil poudarek elektro podjetij bolj na maksimiranju dobičkov kot na strateških investicijah v infrastrukturo.
Iz priloženih podatkov lahko opazimo naslednje:
- Vsako leto so distributerji pobrali milijone evrov iz naslova omrežnine.
- Vlaganja v infrastrukturo pa so pogosto znašala manj kot polovico pobranih sredstev.
- Dobički elektrodistributerjev so skozi leta stabilno rasli, medtem ko vlaganja niso sledila nujnim potrebam.
Vlada Roberta Goloba brez vizije in ukrepanja
Vlada Roberta Goloba, ki je obljubljala prehod v bolj zeleno prihodnost in izboljšanje energetske infrastrukture, je ponovno pokazala svojo nesposobnost reševanja ključnih vprašanj. Namesto da bi zahtevala večja vlaganja v omrežje, pod pretvezo “nujnih izboljšav” išče nove načine za obremenjevanje državljanov in podjetij z višjimi stroški. Kot opozarja Suzana Lep Šimenko, je to nesprejemljivo, saj so odjemalci že zdaj obremenjeni z visokimi stroški električne energije.
Če bi bila vlada učinkovita, bi zahtevala, da distributerji namesto povečanja dobičkov sredstva vložijo v modernizacijo omrežja. Primerjava z drugimi evropskimi državami kaže, da je Slovenija pri vlaganjih v infrastrukturo bistveno zaostala. To ni le tehnična težava, ampak tudi razvojna, saj omejuje zmožnost priključevanja obnovljivih virov energije, ki so ključni za trajnostno prihodnost.
SDS poziva k ukrepanju
Slovenska demokratska stranka (SDS), kot edina sposobna politična sila, ki dejansko razume energetske izzive, je ponovno izpostavila to problematiko v Državnem zboru. Poslanka Suzana Lep Šimenko je z jasnimi vprašanji razkrila dejanske številke, ki so zgovoren dokaz napačnih prioritet elektro podjetij in pasivnosti trenutne vlade.
Če želimo sodobno in učinkovito energetsko omrežje, je nujno:
- Transparentno spremljanje porabe sredstev iz omrežnine in zahteva po večjih vlaganjih v infrastrukturo.
- Ukrepi proti netransparentnemu kopičenju dobičkov na račun prebivalcev in gospodarstva.
- Pravičen sistem, ki bo omogočal priključevanje obnovljivih virov energije brez birokratskih ovir.
Vlada Roberta Goloba je že večkrat pokazala svojo nesposobnost upravljanja države, kar dokazuje tudi v tem primeru. Namesto reševanja ključnih težav se osredotoča na obremenjevanje državljanov. Slovenci si zaslužimo boljše, in kot kažejo pretekle izkušnje, je SDS tista, ki zna poskrbeti za pravično in učinkovito energetsko prihodnost Slovenije.
MR