Ali je svoboda v Sloveniji res dosegljiva, dokler krivosodje ohranja tranzicijsko elito?

Na okrožnem sodišču v Celju se je 26. novembra začelo sojenje predsedniku SDS Janezu Janši in dvema soobtoženima v primeru prodaje zemljišča v Trenti. Ob robu sojenja se je pred sodiščem zbrala množica podpornikov, ki so izrazili prepričanje, da se Janši dogaja krivica, podobna tisti iz leta 2014 v zadevi Patria. Janša je množico nagovoril z močnim govorom, v katerem je poudaril boj za pravno državo in kritiziral trenutno stanje v slovenskem pravosodju.

 

Sistem, ki ne služi ljudem

Janša je opozoril na nepravilnosti v pravosodnem sistemu, pri čemer je poudaril, da sodišče, ki naj bi bilo nepristransko, deluje v korist tranzicijskih elit. “Tukaj se sodi v imenu ljudstva, a ljudstvo ni dobrodošlo,” je dejal. Pri tem je spomnil na primere, kjer so sodniki in tožilci, ki so sodelovali v politično motiviranih procesih, napredovali na višje položaje.

“Bolj krivo sodiš, bolj napreduješ,” je poudaril Janša, pri čemer je izpostavil tudi zlorabe sodnega sistema, ki po njegovih besedah ohranjajo tranzicijske elite na oblasti.

Slovenci kot narod upanja

V svojem govoru je Janša poudaril, da so Slovenci skozi zgodovino dokazali vztrajnost in potrpežljivost, vendar so se vedno uprli, ko je bilo dovolj. “Niti četrta najmočnejša vojska v Evropi nas ni ustavila, slovensko krivosodje nas tudi ne bo,” je dejal.

“Za svobodo Slovenije je potrebnih več naporov,” je dodal in pozval k vztrajnemu boju za spremembe v pravosodju in širše.

Vizija sproščene Slovenije

Janša je množici predstavil vizijo za Slovenijo, kjer bi bili vsi enaki pred zakonom, ne glede na politične ali družbene povezave. Slovenija mora po njegovih besedah postati država enakih možnosti, dostojanstva za vse generacije in brez privilegijev tranzicijskih elit.

Slovenija je lahko domovina vseh, kjer se ne deli ljudi na prvo- in drugorazredne,” je dejal. Ključni korak do tega cilja pa je, da si ljudje vzamejo nazaj pomen ukradene besede – svoboda.

Boj za pravičnost se nadaljuje

Janša je zaključil govor z jasnim sporočilom, da se boj proti krivosodju in za pravičnost ne bo končal, dokler ne bo dosežen cilj sproščene Slovenije. “Mi ne bomo odnehali,” je zatrdil. Množica, zbrana pred sodiščem, je njegovo sporočilo pospremila z vzkliki podpore.

Janša je svoj nagovor sklenil z besedami: “Ni sproščene Slovenije brez svobode. Zato si bomo to besedo vzeli nazaj. Svoboda Sloveniji.”

MR