Velika zmaga Društva Forum za razvoj podeželja in kmetijstva SDS na volitvah v Svet KGZS.

Na nedavnih volitvah v Svet Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) je Društvo Forum za razvoj podeželja in kmetijstva SDS doseglo izjemen uspeh, saj je osvojilo kar 21 od skupno 44 mandatov. Ta zmagoslavna zmaga kaže na očitno željo kmetov po spremembah, kar so jasno izrazili z izborom kandidatov tega društva.

 

Kmetje si obetajo številne spremembe, ki jih bo nova sestava Sveta KGZS prinesla. Kot navaja Društvo Forum za razvoj podeželja in kmetijstva SDS, je njihov program zasnovan na temeljih 35 okroglih miz po vsej Sloveniji, kjer so naslavljali aktualna vprašanja na področju kmetijstva, gozdarstva in lovstva. Njihov cilj je izboljšati dohodek družinskih kmetij, odstraniti administrativne in davčne ovire ter omogočiti enostavnejši prenos kmetij na mlade prevzemnike.

V ospredju bo pravica do kmetovanja, povečanje samooskrbe s hrano in izboljšanje pogojev za mlade kmete. Prav tako si prizadevajo za zmanjšanje birokratskih ovir in zagotavljanje podpore za investicije v ključne infrastrukture, kot so namakalni sistemi, skladišča ter izboljšanje živinoreje, s poudarkom na trajnosti in dobrobiti živali.

Zmaga Društva Forum za razvoj podeželja in kmetijstva SDS kaže, da so kmetje odločno podprli njihovo vizijo in se zavzeli za boljšo prihodnost slovenskega kmetijstva.

Spremembe, ki jih prinaša zmaga Društva Forum za razvoj podeželja in kmetijstva SDS

Po izjemnem uspehu Društva Forum za razvoj podeželja in kmetijstva SDS na volitvah v Svet KGZS, se kmetje lahko veselijo vrste pomembnih sprememb, ki bodo izboljšale pogoje za kmetovanje v Sloveniji. Program društva se osredotoča na več ključnih področij, ki bodo prinesla boljše prihodke za kmete, zmanjšanje birokratskih ovir in večjo podporo mladim kmetom.

1. Izboljšanje dohodkov družinskih kmetij
V društvu verjamejo, da je ključna osnova za prehransko varnost v državi stabilnost družinskih kmetij. Zato se bodo zavzemali za dodatne vire financiranja, ki bodo pomagali stabilizirati njihove dohodke. Pri tem bodo odstranjene nepotrebne administrativne in davčne ovire, kar bo omogočilo lažje poslovanje in večjo fleksibilnost pri vodenju kmetij​.

2. Spodbujanje mladih kmetov
Pomemben del programa je usmerjen v podporo mladim kmetom, ki jih želijo spodbuditi, da prevzamejo kmetije. Društvo bo podpiralo uvajanje novih finančnih instrumentov, ki bodo mladim omogočili lažji dostop do zemljišč in pospešili generacijsko prenovo kmetij. Prav tako se bodo zavzemali za vključitev kmetijskih poklicev med deficitarne poklice in za posebne davčne olajšave pri prenosu kmetij​.

3. Pravica do kmetovanja in lažji dostop do zemljišč
Društvo bo zagovarjalo uvedbo “pravice do kmetovanja”, kar pomeni, da bi lokalni kmetje imeli prednost pri nakupu in najemu kmetijskih in gozdnih zemljišč. Prav tako bodo spodbujali, da se zemljiška zakonodaja prilagodi na način, ki bo mladim kmetom in družinskim kmetijam olajšal dostop do zemljišč, ki jih država oddaja​.

4. Povečanje samooskrbe s hrano
Zaradi izkušenj iz obdobja pandemije COVID-19, ko so bile prekinjene globalne logistične verige, je jasno, da mora Slovenija okrepiti svojo samooskrbo. Društvo bo spodbujalo intenzivno sofinanciranje ukrepov, ki bodo omogočili stabilno rastlinsko pridelavo, med drugim z investicijami v namakalne sisteme, rastlinjake in skladišča za pridelke. Dodatno bodo podprli tudi živinorejo, predvsem s poudarkom na trajnostni pridelavi in dobrobiti živali​.

5. Krepitev živinoreje in prašičereje
Poseben poudarek bo na ohranjanju in izboljšanju sedanjega obsega živinoreje, vključno s prirejo mleka, govejega in perutninskega mesa. Društvo bo podprlo tudi ukrepe za povečanje samooskrbe v prašičereji, z namenom zmanjšati odvisnost od uvoza in povečati domačo proizvodnjo​.

6. Spodbujanje slovenskih pridelkov v javnih prehranskih obratih
Društvo se bo zavzemalo za večjo vključenost slovenskih kmetov in hrane v javnih prehranskih obratih, kot so šole, bolnišnice in vrtci. Cilj je povečati delež lokalno pridelane hrane in zagotoviti, da javni zavodi spoštujejo zakonodajo glede nabave lokalnih pridelkov.

7. Boljša poplavna varnost in zaščita kmetijstva pred naravnimi nesrečami
Pomembno vlogo bo imelo tudi pospeševanje investicij v namakalne sisteme, zaščito pred poplavami in druge ukrepe, ki bodo kmetijam pomagali pri soočanju s podnebnimi spremembami in naravnimi nesrečami, kar je še posebej pomembno za varnost reke Drave​.

Te spremembe bodo izboljšale ne le pogoje za kmetovanje, ampak tudi splošno prehransko varnost in samooskrbo Slovenije. Kmetje so z glasovanjem jasno pokazali, da si želijo teh sprememb, in nova sestava Sveta KGZS jih bo prizadevno uresničevala.

Rezultati:

Začasni_neuradni_rezultati_fizične_0610

Začasna_neuradna_sestava_sveta_KGZS_6.10.

MR